Детски книги (346)
 • Попуст!
  img-book

  Дали и кај вас дома понекогаш има неред?

  Во оваа книга, нередот е насекаде! Дома, во собите, во кујната, во дворот, во градинката – насекаде! Семејствата Куче, Мечка, Жирафа и Јазовец не можат да ги пронајдат работите кои им требаат за да се дотераат, да готват, да си играат, да составуваат сложувалки.

  Дали ќе им помогнете да ги најдат нештата кои ги бараат во нередот?


  Книга за нередот од: 320 ден256 ден
 • img-book

  од ТОМАС БРУНСТРОМ И ТОРБЈОРН КРИСТОФЕРСЕН

  Антон и баба патуваат до дното на морето за на дното на морето да го најдат прстенот на баба.

  Тие сретнуваат опасни чудовишта, гладни китови и чудесни сирени, а Антон мора да биде многу вешт ако сака да управува со подморницата и да го врати прстенот.

  Ги чека уникатно авантуристичко патување, бидејќи кога баба е со вас, никогаш нема здодевен момент.


 • Попуст!
  img-book

  Уникатна едиција за нај, најмалите…

  Сензорните црно-бели книги се специјално изработени за новороденчиња и бебиња. Содржат едноставни црно-бели илустрации со остри линии и контури, кои имаат способност да го зграпчат вниманието на бебето. Остриот контраст им олеснува на бебињата да се фокусираат и да ги следат сликите. Првите неколку месеци од животот на бебињата се од суштинско значење за развојот на нивниот вид. Новороденчињата се раѓаат со неразвиен вид, но нивната способност за перцепција на светот околу нив и за процесирање на визуелните информации брзо се подобрува во текот на следните неколку месеци. Докажано е дека сликите со висок контраст, особено црно-белите слики, се навистина ефикасни за привлекување на вниманието на бебето и развој на визуелниот систем.

  – го стимулираат визуелниот кортекс, помагајќи им на бебињата да остварат нервни врски неопходни за визуелна перцепција и внимание.
  – раната визуелна стимулација е од клучно значење за нивниот когнитивен развој.
  – визуелна стимулација на фокус кој помага за развивање на вештините за концентрирање и набљудување.
  – одлична можност на родителите да развијат рана и значајна врска со своето дете. Заедничките моменти поттикнуваат воспоставување на подлабока емоционална врска и го поддржуваат развојот и растот на детето во општеството.
  – можност за рана едукација со откривање на едноставни форми, шеми, животни, предмети, која ќе биде основа за иден развој на способноста за говор и учење.

  Бројни студии од областа на детската психологија и невронауката ја поддржуваат ефикасноста на црно-белите визуелни стимули кај бебињата. Истражувањата укажуваат дека овие облици и фигури најсилно се врежуваат во ретината на бебето, која праќа посилни сигнали до мозокот. Овие сигнали значат побрз раст на мозокот и побрз развој на видот. Сите докази укажуваат дека овие книги имаат позитивно влијание врз визуелниот и когнитивниот развој во првите неколку месеци.


 • Попуст!
  img-book

  Уникатна едиција за нај, најмалите…

  Сензорните црно-бели книги се специјално изработени за новороденчиња и бебиња. Содржат едноставни црно-бели илустрации со остри линии и контури, кои имаат способност да го зграпчат вниманието на бебето. Остриот контраст им олеснува на бебињата да се фокусираат и да ги следат сликите. Првите неколку месеци од животот на бебињата се од суштинско значење за развојот на нивниот вид. Новороденчињата се раѓаат со неразвиен вид, но нивната способност за перцепција на светот околу нив и за процесирање на визуелните информации брзо се подобрува во текот на следните неколку месеци. Докажано е дека сликите со висок контраст, особено црно-белите слики, се навистина ефикасни за привлекување на вниманието на бебето и развој на визуелниот систем.

  – го стимулираат визуелниот кортекс, помагајќи им на бебињата да остварат нервни врски неопходни за визуелна перцепција и внимание.
  – раната визуелна стимулација е од клучно значење за нивниот когнитивен развој.
  – визуелна стимулација на фокус кој помага за развивање на вештините за концентрирање и набљудување.
  – одлична можност на родителите да развијат рана и значајна врска со своето дете. Заедничките моменти поттикнуваат воспоставување на подлабока емоционална врска и го поддржуваат развојот и растот на детето во општеството.
  – можност за рана едукација со откривање на едноставни форми, шеми, животни, предмети, која ќе биде основа за иден развој на способноста за говор и учење.

  Бројни студии од областа на детската психологија и невронауката ја поддржуваат ефикасноста на црно-белите визуелни стимули кај бебињата. Истражувањата укажуваат дека овие облици и фигури најсилно се врежуваат во ретината на бебето, која праќа посилни сигнали до мозокот. Овие сигнали значат побрз раст на мозокот и побрз развој на видот. Сите докази укажуваат дека овие книги имаат позитивно влијание врз визуелниот и когнитивниот развој во првите неколку месеци.


 • Попуст!
  img-book

  Прекрасна божиќна приказна која ги потсетува читателите на најубавите аспекти на Божиќ и Новата година – споделување радост, споделување подароци, убави песни, посебни приказни, забавни игри, зимска идила и незаборавни спомени со оние кои ни се најсакани.

  Лизгање на замрзнато езеро, правење празнични колачиња, препрочитување на омилените приказни… сите овие активности и уште низа други се оживеани преку разни слатки животинчиња. Вкусовите, мирисите, глетките, звуците и боите на најубавите празници се евоцирани во универзални сцени кои прикажуваат специјални моменти, споделени помеѓу деца и родители, семејства и пријатели. Читањето на оваа сликовница може да стане една потполно нова празнична семејна традиција!


 • Попуст!
  img-book

  Кога се случува нешто тажно, Тејлор не знае кому да се обрати. Сите животни се сигурни дека имаат решение за проблемот. Кокошката сака да помогне со разговор, но на Тејлор не му е до зборување. Мечката смета дека Тејлор треба да се разлути, но нему ни тоа не му се чини правилно. Едно по едно, сите се обидуваат да му кажат на Тејлор како да постапи, но ниедно од нив не му нуди утеха. И тогаш доаѓа зајачето. Зајачето не прави ништо, само слуша… а тоа е токму она што му е потребно на Тејлор.

  Трогателна и безвременска сликовница за емпатијата и љубезноста, која лекува тага, голема и мала. Њујорк Тајмс бестселер и совршен подарок за секоја пригода, за секое дете и секој родител.


 • img-book

  Едно палаво гостинче ќе ѝ дојде на Биби во посета. Таа е возбудена и сака заедно со Боби да му покаже што се прави додека е дома. Но, гостинот е немирко и не знае да се однесува убаво. Да не ве потсетува ова однесување на некого? Па, да, тоа е диносаурусчето Даро! Јееј!


 • img-book

  Албум за самолепливи сликички „Светот на Биби“. 48 страници – 190 сликички


 • img-book

  Одличен сет со 2 боенки и 12 боички!


 • img-book

  Во најтесен избор за најдобар роман во 2022 година на „Гудридс“.

  Најпродавана книга според Њујорк тајмс и Сандеј тајмс.

  Неверојатна книга за која уште долго ќе се зборува.

  По смртта на сопругот, Това почна да работи во аквариумот во Совел Беј, во близина на Сиетл. Чистењето подови во текот на вечерните часови, во друштво на суштества кои тивко се движат во базените ѝ помагаат да се носи со тагата и осаменоста, откако го изгуби својот осумнаесетгодишен син Ерик, пред триесет години.

  Главната атракција на овој аквариум е Марселус. Тоа е еден огромен октопод од Пацификот, кој од својот базен го набљудува секое движење на Това. Марселус знае многу повеќе отколку што можеме да замислиме, но тој не би ни мрднал со едната од своите осум раце за да им помогне на луѓето – неговите киднапери. Сè до една неверојатна случка, што ќе го развие необичното пријателство со Това.

  Бистриот Марселус, сфаќа што се случило онаа кобна ноќ, кога исчезна Ерик, синот на Това и сега мора да ја искористи секоја финта со своето тело за да ѝ ја покаже вистината на Това, пред да биде предоцна.

  Романот на Шелби Ван Пелт, што го освои светот и е една од најчитаните книги, е потсетник дека понекогаш внимателното разгледување на минатото, може да помогне да се открие иднината што некогаш се чинела невозможна.


 • img-book

  Една кесеичка „Светот на Биби“ содржи 5 сликички


 • img-book

  Постои земја во која луѓето речиси и не зборуваат. Во таа чудна земја, зборовите мора да се купат и да се проголтаат, за да може да се изговорат. На Филеас итно му се потребни зборови за да може, на убавата Сибел да ѝ го честита роденденот. Но, за сето она што би сакал да ѝ го каже, потребно е цело богатство, а тој нема пари.

  Не се прашуваат само возрасните како да ги изразат своите мисли и чувства. Малиот Филеас е сигурен во својата љубов, но дали неговиот труд ќе му овозможи тоа и да го искаже? Со само неколку збора, бидејќи зборовите се скапи во земјата на „Големата фабрика за зборови“… Ова е книга што говори за љубовта, за желбата, за потрошувачкото општество во кое сѐсе мери низ призмата на парите, за насилството, за нежноста и, што можеби е најважно – во животот едноставно треба да собереме храброст и да се обидеме да го постигнеме она што многу ни значи.

  Сликовницата „Големата фабрика за зборови“ е преведена на повеќе од триесет јазици.

  Книгата е објавена во рамки на проектот Made in Europe: The power of diversity / Создадено во Европа: Моќта на различноста.


 • img-book

  Што се содржи вселената?Универзумот е многу повеќе од ѕвезди,планети и сателити.Некој од тие нешта имаат многу важно влијание врз вселената и на животот на нашата планета!Други,пак,се фасцинантни сами по себе. Доколку сакаш да си го збогатиш знаењето за вселената и да дознаеш некои факти што не се толку познати,а се клучни,тогаш оваа книга е за тебе!


 • img-book

 • img-book

  Дали си подготвен да станеш суперхерој? Ти веќе имаш супермоќи – на пример, ја имаш моќта да бидеш среќен! ЈАС ќе ти помогне да ја откриеш онака како што нему му помогна ТИ.

  Запознај ги овие двајца суперхерои и придружи им се во нивната авантура. Тие не патуваат низ светот, но одат на едно многу потајно и поневеројатно место. Во срцето на едно дете. Сосем исто како твоето!


 • img-book

  Возбудлива мистерија што ги истражува филозофските концепти на западната мисла и се чита во еден здив. Со својот дваесетмилионски тираж, Светот на Софија со години ја распламтува фантазијата на читателите низ целиот свет.

  Еден ден четиринаесетгодишната Софија Амундсен се враќа од училиште и во поштенското сандаче наоѓа две писма со по едно прашање: Која си ти? и Од каде потекнува светот? Овие прашања ја опседнуваат Софија и ја одведуваат далеку од идиличното норвешко секојдневие. Низ писмата на еден анонимен филозоф таа се вклучува во еден вид курс по историја на филозофијата, од Сократ, па сè до Сартр. А што е уште почудно, во поштенското сандаче наоѓа и писма адресирани до друго девојче. Која е Хилда? И зошто нејзината пошта пристигнува кај Софија? За да ја разреши оваа загатка, таа мора да го примени она што го научила – но вистината е многу покомплицирана отколку што замислувала.

  “Чудесно… Она што Јустејн Гордер успеал е да смести 3000 години од човечката мисла во 500 страници; а на мошне возбудлив а сепак едноставен начин да ја раскаже сета приказна на историјата на филозофијата.
  Сандеј тајмс

  “Алиса во земјата на чудата од деведесетите… едноставно прекрасна и неодолива книга”.


  СВЕТОТ НА СОФИЈА од: 500 ден