• img-book

  Себастијан Фицек


ISBN: 978-608-4672-58-6

Терапија

од: Себастијан Фицек
4.86 од 5 од 14 оцени на читатели
14 оцени од читатели

Нема сведоци, нема траги, нема докази, нема тело. Дванаесетгодишната ќерка на познатиот психијатар Виктор Ларенц, која боледува од необјаснива болест, исчезнува под мистериозни околности за време на посетата на доктор и истрагата за нејзиното исчезнување не носи никакви резултати. Четири години подоцна, Виктор сe уште е уништен од трагедијата. Тој се повлекува во семејната викендичка на море, каде што се надева дека ќе успее да стави еден вид на крај и да продолжи понатаму со животот.

Но таму одеднаш го посетува прекрасна непозната жена по име Ана. Таа тврди дека е писателка која страда од необична форма на шизофренија и го замолува за терапија. Виктор повеќе не работи со пациенти и нема намера да почне ни сега, но кога открива дека нејзините халуцинации се вртат околу исчезнато девојче што страшно наликува на неговата ќерка Џози, одеднаш ја прифаќа како пациент, бидејќи се сомнева дека таа има некаква врска со исчезнувањето на ќерка му.

Терапија е интелигентен психолошки трилер, брза и луда приказна што ќе ве држи во неизвесност до самиот крај и ќе остане со вас долго откако ќе ја откриете мистеријата.

button-new

380 ден

Моментално недостапна

Клучни зборови: , ,
Запознајте се со авторот
avatar-author
- Sebastian Fitzek - 1971
Себастијан Фицек е германски писател и новинар. Неговата прва книга Терапија беше бестселер во Германија во 2006 година, соборувајќи ја Кодот на Да Винчи од првата позиција. Со продадени над 12 милиони книги во светот, од кои само 5 милиони во Германија, Фицек е еден од најуспешните германски  писатели.
Книги од Себастијан Фицек
Рецензија на уредник

Нема сведоци, нема траги, нема докази, нема тело. Дванаесетгодишната ќерка на познатиот психијатар Виктор Ларенц, која боледува од необјаснива болест, исчезнува под мистериозни околности за време на посетата на доктор и истрагата за нејзиното исчезнување не носи никакви резултати. Четири години подоцна, Виктор сe уште е уништен од трагедијата. Тој се повлекува во семејната викендичка на море, каде што се надева дека ќе успее да стави еден вид на крај и да продолжи понатаму со животот.

Но таму одеднаш го посетува прекрасна непозната жена по име Ана. Таа тврди дека е писателка која страда од необична форма на шизофренија и го замолува за терапија. Виктор повеќе не работи со пациенти и нема намера да почне ни сега, но кога открива дека нејзините халуцинации се вртат околу исчезнато девојче што страшно наликува на неговата ќерка Џози, одеднаш ја прифаќа како пациент, бидејќи се сомнева дека таа има некаква врска со исчезнувањето на ќерка му. Што се случило со Џози? Дали халуцинациите на Ана ги опишуваат нејзините последни денови? Или можеби Ларенц е опасен за себе и другите кога станува збор за траумата од исчезнувањето на Џози?

Терапија е интелигентен психолошки трилер, брза и луда приказна што ќе ве држи во неизвесност до самиот крај и ќе остане со вас долго откако ќе ја откриете мистеријата.

Детали

ISBN: 978-608-4672-58-6
Издавач: Издавачка куќа Сакам Книги
Година на издавање: 2016
Број на страници: 262

 1. :

  5 out of 5

  Нереално предобар осврт на настани! Неизвесен психолошки трилер кој се чита во еден здив.

 2. :

  5 out of 5

  Одличен психолошки трилер со неочекуван пресврт на настаните. Се чита за неколку саати. Ја препорачувам!

 3. :

  5 out of 5

  книгава е ВРВ ја прочитав во еден здив, ја препорачувам !!!

 4. :

  5 out of 5

  Предобра книга !!

 5. :

  5 out of 5

  Предобра!

 6. (го има купено овој производ од сајтот):

  5 out of 5

  Една од омилените, препорака до сите

 7. :

  5 out of 5

  Одлична !

 8. :

  4 out of 5

  Напнат шизофренички трилер 🙂 Држи внимание и до самиот крај само можеш да нагаѓаш што е всушност вистината!

 9. :

  5 out of 5

  По “Душокршачот” оваа ми втора омилена книга од Фицек.Држи внимание,напнат трилер со неочекуван крај и интересен пресврт на настаните.
  Кој сака добар трилер,препорачувам!🤗❤

 10. :

  4 out of 5

  Единствена маана на книгава е само што за мене беше прекратка, се другото на ниво…

 11. :

  5 out of 5

  Интересно, препорачувам…

 12. :

  5 out of 5

  Одлична , ремек дело, вакво нешто немам читано многу одамна. Ги надмина сите мои очекувања. Големо браво , и очекуваме и други преводи од Себастијан Фицек

 13. :

  5 out of 5

  Одлична! Препорачувам!

 14. :

  5 out of 5

  Еден од најдобрите психолошки трилери за 2016