• img-book

  Том Роб Смит


ISBN: 978-608-4741-00-8

Дете 44

од: Том Роб Смит
4.83 од 5 од 6 оцени на читатели
6 оцени од читатели

Кога стравот го замолчува целиот народ, еден човек мора да ја каже вистината.

Во Советскиот Сојуз на Сталин не постои такво нешто како злосторство. А милиони луѓе сепак живеат во страв. Најмал сомнеж за нелојалност или погрешен збор кажан во погрешно време може да осуди невина личност на смрт. Лео Демидов, воен херој со прекрасна сопруга и идеалист, живее во луксуз во Москва и верува дека помага во создавањето на совршено општество. Негова цел е да ѝ служи на Државата. Меѓутоа, по погубувањето на еден невин човек, Лео почнува да се сомнева, а набрзо добива наредба под исто сомнение да спроведе истрага и за својата сопруга, Раиса. Тој е принуден да донесе одлука на чија страна е.

Тогаш се случува невозможното. Во земјата во која „не постои злосторство“ се појавува сериски убиец на деца кој остава крвава, перверзна трага низ целата држава. Но како да се фати ова чудовиште во држава која воопшто не сака да признае дека такво нешто е можно? Лео почнува своја истрага, а како завршува истата веројатно не би можеле да погодат ни најголемите љубители на трилери…

button-new

420 ден

Количина:
Клучни зборови: , , ,
Запознајте се со авторот
avatar-author
- Tom Rob Smith - 1979
Неговиот бестселер Дете 44 стана интернационална сензација. Сместен на листата на Топ 100 трилери на сите времиња од NPR, Дете 44 освои бројни награди и доби своја филмувана верзија на големото платно во главна улога на Том Харди.
Книги од Том Роб Смит
Рецензија на уредник

Кога стравот го замолчува целиот народ, еден човек мора да ја каже вистината.

Во Советскиот Сојуз на Сталин не постои такво нешто како злосторство. А милиони луѓе сепак живеат во страв. Најмал сомнеж за нелојалност или погрешен збор кажан во погрешно време може да осуди невина личност на смрт. Лео Демидов, воен херој со прекрасна сопруга и идеалист, живее во луксуз во Москва и верува дека помага во создавањето на совршено општество. Негова единствена цел е да ѝ служи на Државата. Во тоа име апси, испрашува и убива. Меѓутоа, по погубувањето на еден невин човек, Лео почнува да се сомнева, а набрзо добива наредба под исто сомнение да спроведе истрага и за својата сопруга, Раиса. Тој е принуден да донесе одлука на чија страна е. Дали е подготвен за доброто на Државата да се откаже од својата преубава жена и да ја обвини? Дали неговата сопруга која изгледа така кротко и наивно навистина е жената која тој мисли дека е? Одлуката не е лесна, бидејќи и покрај тоа што многумина би можеле да го сметаат за животно, тој вистински ја сака Раиса.

Тогаш се случува невозможното. Во земјата во која „не постои злосторство“ се појавува сериски убиец на деца кој остава крвава, перверзна трага низ целата држава. Но како да се фати ова чудовиште во држава која воопшто не сака да признае дека такво нешто е можно? Лео почнува своја истрага, а како завршува истата веројатно не би можеле да погодат ни најголемите љубители на трилери…

Ви препорачуваме да го прочитате ова маестрално дело пред филмската премиера подоцна годинава!

Детали

ISBN: 978-608-4741-00-8
Издавач: Издавачка куќа Сакам Книги
Година на издавање: 2014
Број на страници: 439

 1. :

  5 out of 5

  Прекрасна мистерија, одамна немам читано книга за која ќе размислувам уште долго време откако ќе ја прочитам. Сакам трилери/мистерии, но ова е нешто над тоа, бар за мене. Топло ја препорачувам на сите вљубеници на трилери, мистерии и историски книги.

 2. (го има купено овој производ од сајтот):

  5 out of 5

  Одличен трилер!🔥

 3. :

  5 out of 5

  Книгава е ремек дело – психолошка трилер/мистерија, историска драма која засекогаш останува во паметење. Преводот е предобар, приказната е возбудлива и тешко дека ќе се одвоите од неа додека не се прочита до самиот крај. На некои делови не’ остава со подотворена уста, а веќе во следниот момент ни го крева адреналинот, дефинитивно ја препорачувам 🙂

 4. :

  5 out of 5

  Закон книга! Ремек дело од трилер!

 5. :

  4 out of 5

  Закон е книгата иако не сум многу по историски трилери, сума сумарум уживав во неа, тешко дека ќе се одвоите од неа додека не ја прочитате до крајот…

 6. :

  5 out of 5

  Книгава не ми дозволи да ја спуштам се до последната страница. Откако ја завршив седев некое време без да мрднам… ме остави без зборови. Дефинитивно ја препорачувам.