• img-book

  Колин Хувер


ISBN: 978-608-4672-67-8

Ова завршува со нас

од: Колин Хувер
4.73 од 5 од 22 оцени на читатели
22 оцени од читатели

Понекогаш, оние што најмногу ги сакаме се тие што најмногу нѐ повредуваат.

Лили Блум немала лесно детство, но тоа не ја спречило напорно да работи за да го има животот што си го замислила. Kога почнуваат да летаат искри меѓу неа и еден опасно згоден неврохирург по име Рајл Кинкејд, сè во нејзиниот живот одеднаш изгледа премногу добро.

Рајл е амбициозен, тврдоглав, па дури и малку арогантен. Но тој е и чувствителен, генијален и Лили му е слаба точка. Да не правиме муабет како изгледа во докторска униформа. Благодарение на сè ова, Лили не може да го извади од глава. Но неговата аверзија кон врски е вознемирувачка. Дури и кога Лили станува исклучок од ова негово правило, не може да не ја копка што го направило таков. Кога дилемите за нивната врска почнуваат да ја збудалуваат, како капак на сè се појавува Атлас Кориган – нејзината прва љубов и врска со минатото што го има оставено зад себе. Нејзината сродна душа и спасител. Нејзината закана за сè што има изградено со Рајл.

button-new

400 ден

Количина:
Клучни зборови: , ,
Запознајте се со авторот
avatar-author
- Colleen Hoover - 1979
Колин Хувер е бр.1 најпродаван автор според Њујорк тајмс и воедно авторка на единаесет романи и пет новели. Хувер главно пишува книги кои спаѓаат во категорија книги за млади, а својата прва книга „Само пријатели“ ја објави во јануари 2012 година.
Книги од Колин Хувер
Рецензија на уредник

Понекогаш, оние што најмногу ги сакаме се тие што најмногу нѐ повредуваат.

Лили Блум немала лесно детство, но тоа не ја спречило напорно да работи за да го има животот што си го замислила. По дипломирањето, се сели во Бостон и основа сопствен бизнис. Потоа, кога почнуваат да летаат искри меѓу неа и еден опасно згоден неврохирург по име Рајл Кинкејд, сè во нејзиниот живот одеднаш изгледа премногу добро за да биде реално.

Рајл е амбициозен, тврдоглав, па можеби дури и малку арогантен. Но тој исто така е и чувствителен, генијален и Лили му е слаба точка. Да не правиме муабет како изгледа во докторска униформа. Благодарение на сè ова, Лили не може да го извади од глава. Но неговата аверзија кон врски е вознемирувачка. Дури и кога Лили станува исклучок од ова негово правило, не може да не ја копка што го направило таков.

Кога дилемите за нивната врска почнуваат да ја збудалуваат, како капак на сè се појавува Атлас Кориган – нејзината прва љубов и врска со минатото што го има оставено зад себе. Нејзината сродна душа и спасител. Нејзината закана за сè што има изградено со Рајл.

Незаборавна, трогателна приказна за љубов што доаѓа со своја цена.

Детали

ISBN: 978-608-4672-67-8
Издавач: Издавачка куќа Сакам Книги
Година на издавање: 2016
Број на страници: 346

 1. (го има купено овој производ од сајтот):

  5 out of 5

  ❤️‍🩹

 2. :

  5 out of 5

  Одлична и поучна книга, која секој треба да ја прочита!

 3. :

  5 out of 5

  “Понекогаш оние што најмногу ги сакаме се тие што најмногу не повредуваат.”

  Лили Блум немала лесно детство, но тоа не ја спречило напорно да работи за да го има животот што си го замислила. По дипломирањето, се сели во Бостон, каде започнува нов живот.
  Има магистрирано на отсекот бизнис менаџмент, но и покрај се, таа посакува да има сопствена цвеќара.

  “Имам чувство дека сите глумат нешто што не се, кога всушност длабоко во себе сите сме подеднакво заебани. Само што некои од нас подобро го кријат тоа од другите.”

  По прилично лошо одржаниот говор за својот татко, Лили сака да избега далеку од реалноста. Наоѓа покрив каде има свеж воздух, мир и тишина, но набргу се соочува со една неочекувана посета.

  “Сите ние сме луѓе кои понекогаш прават лоши работи.”

  Рајл Кинкејд работи како неврохирург. Сака да биде најдобар во својата област. Помислата на брак и деца му е одбивна. Единствено нешто што го посакува во животот е само успех. Тој е тврдоглав, амбициозен и понекогаш малку арогантен.

  “Ти ме тераш да посакам да бидам друга личност, но што ако не знам како да бидам она што ти треба тебе?”

  Поминаа само неколку дена од нивната средба, а тие сфаќаат дека не можат еден без друг. Лили не може да го извади од својата глава, особено како изгледа кога носи докторска униформа. Истото се случува и со Рајан, Лили му претставува слаба точка.

  “Таква е човечката природа, старата рана мора да заздрави за да се создаде, нов посилен слој.”

  Лики одлучува да го следи својот животен сон. Купува простор кој треба целосно да се среди за да може да ја отвори својата цвеќара. Во тие мигови, се појавува девојка која вели дека бара работа. Лили веднаш ја прифаќа понудената помош и тие со заеднички сили се обидуваат да го средат местото на најдобар начин.

  “Мислам на тоа како, понекогаш, без разлика колку си убеден дека животот ќе ти се одвива вака или онака, целата сигурност може да ја снема со една најмала промена на струите.”

  Пред неколку години: Еден ден, Лили приметува движење во напуштената куќа од спротива. Тоа беше човек кој носеше само ранец со себе. Неговото име беше Атлас. По неколку дена тие се спријателуваат. Лили му понудува да го искористи нивниот тоалет за да се истушира, му дава храна и ќебиња.

  “Животот е смешна работа. Добиваме само одреден број години за живеење и мора да направиме се што можеме за тие години да бидат најисполнети што може да бидат. Не смееме да губиме време на работи што можеби би можеле да се случат некој ден или можеби никогаш.”

  Сегашност: Една неочекувана вечер, на најмалку очекуваното место се појавува Атлас. Нејзината прва љубов, која и буди спомени од минатото.

  “Сакам да бидам ти кога ќе пораснам”

  Несекојдневна љубовна приказна, која ќе успее да ве насмее, растажи и да ви ја покаже вистинската страна на одредени нешта. Ликовите се многу темелно и одлично изградени. Ќе ви се допаднат дел од нивните карактеристики, додека пак, за останатите може и да ги осудувате. Ова е приказна која вреди да биде прочитана. Ќе успее да допре длабоко до вас и вашите срца. Приказна која долго се памети.

  “Само продолжи да пливаш.”
  ❤📖🥰

 4. (го има купено овој производ од сајтот):

  5 out of 5

  Емотивна и поучна приказна…

 5. :

  5 out of 5

  Несекојдневна љубовна приказна, која ќе успее да ве насмее, растажи и да ви ја покаже вистинската страна на одредени нешта. Ликовите се многу темелно и одлично изградени. Ќе ви се допаднат дел од нивните карактеристики, додека пак, за останатите може и да ги осудувате. Ова е приказна која вреди да биде прочитана. Ќе успее да допре длабоко до вас и вашите срца. Приказна која долго се памети.

  “Само продолжи да пливаш.”

 6. :

  5 out of 5

  “Сакам да бидам ти кога ќе пораснам”

  Несекојдневна љубовна приказна, која ќе успее да ве насмее, растажи и да ви ја покаже вистинската страна на одредени нешта. Ликовите се многу темелно и одлично изградени. Ќе ви се допаднат дел од нивните карактеристики, додека пак, за останатите може и да ги осудувате. Ова е приказна која вреди да биде прочитана. Ќе успее да допре длабоко до вас и вашите срца. Приказна која долго се памети.

  “Само продолжи да пливаш.”

 7. (го има купено овој производ од сајтот):

  5 out of 5

  🌹ОВА ЗАВРШУВА СО НАС🥀

  Петнаесет секунди⏱.Ете само толку треба за комплетно да се смени се кај еден човек.
  Пет минути⏱.Толку е потребно за комплетно да се уништи човек.

  #РЕЦЕНЗИИ
  Ова завршува со нас е премногу важен и премногу моќен роман.
  Приказна која за жал ја доживуваат многу луѓе,сурови емоции…
  Романот почнува со протагонистката Лили Блум која одбива да одржи говор на погребот на својот татко,и тоа го поставува тонот на приказната,емотивно сложена.
  Книгата го опишува нејзиниот живот,со враќање во минатото преку серија записи од нејзиниот дневник.
  Една од најмоќните работи е тоа,што им дава на читателите да навлезат во приказната,без да мора да излезат надвор од сопствениот живот.
  Со ваква книга, која се занимава со физичката и емоционалната траума на злоупотреба, насилството, стравот, надежта, самоомразеноста и љубовта, има нешто неверојатно важно во поставувањето на тој емоционален конфликт. Читателите го доживуваат ова чувство и од перспектива на дете и возрасен, што е од суштинско значење за извлекување вистинска емпатија за сложеноста на обете искуства. Токму ова му дава на романот својата моќ и го прави важен.

 8. :

  5 out of 5

  Убава, емотивна, но не и најдобра од Хувер.

 9. :

  5 out of 5

  Прекрасна книга! Се чита во еден здив.

 10. :

  4 out of 5

  Се сложувам со коментарите дека оваа книга е доста поучна и треба секоја жена да ја прочита. Но, сепак сметам дека книгата е малце преценета.

 11. :

  5 out of 5

  Според мене најдобрата книга од Хувер.

 12. :

  5 out of 5

  Interesna do kraj. Prikazna za semejnoto nasilstvo i za odlucnosta i hrabrosta na edna zena. Poucna kniga sekoja zena treba da ja procita 🙂

 13. :

  5 out of 5

  Odlicna e, dedinitivno ja preporacuvam. SE cita vo Eden zdiv, a toa najmnogu go sakam kaj Edna kniga

 14. :

  5 out of 5

  Книгава многу ми се допадна иако не сум љубител на романси,супер е приказната баш по мој вкус. Држи внимание и убаво е напишана,не се каам што ја купив,иако многу дилеми имав.🤣😍

 15. :

  1 out of 5

  Воопшто не ми се допадна и не би ја препорачала. Досадна и разочарувачка, за жал :/

 16. :

  4 out of 5

  Супер е, без сомнение… меѓу најдобрите од авторкава…

 17. :

  5 out of 5

  Феноменално, но премногу тешка и емотивна книга за читање!
  Сепак, одлична!

 18. (го има купено овој производ од сајтот):

  5 out of 5

  Prikazna koja dolgo ostanuva vo Vas!
  Se cita vo eden zdiv. Respect za avtorot!

 19. :

  5 out of 5

  Неодамна ја прочитав и навистина не згрешив што го направив тоа, прекрасна емотивна приказна испреплетена со хумор и романса.

 20. :

  5 out of 5

  Најдоброто нешто што излегло од перото на Колин Хувер, неверојатна книга!

 21. :

  5 out of 5

  Предобра книга, иако сите нејзини се одлични…

 22. :

  5 out of 5

  Колин Хувер ми е омилена авторка, а ова дефинитивно ми е најомилената книга од неа.