• img-book

  Себастијан Фицек

Попуст!

ISBN: 978-608-260-056-7

Патник 23

од: Себастијан Фицек
5 од 5 од 6 оцени на читатели
6 оцени од читатели

Во просек, 23 луѓе годишно исчезнуваат од бродови за време на крстосувања. Обично, таквите ги отпишуваат како жртви на несреќи или самоубиства со скокање од брод. Но, што ако не се?

Пред пет години, Мартин Шварц, полициски психолог, ги изгубил сопругата и синот. Биле на одмор на брод, на крстосување, кога тие двајца едноставно исчезнале. Слабата истрага не успеала да открие што се случило – судскиот вештак заклучил дека се работи за убиство и самоубиство. И тој заклучок го прогонува Мартин уште оттогаш, загорчувајќи му го животот. Но тогаш го контактира една постара жена, писателка, која тврди дека има информации за тоа што се случило и инсистира тој веднаш да се качи на бродот „Султанот на морињата“.

Таа му објаснува дека неговата сопруга и син не се единствениот таков пар кој исчезнал. Му кажува дека пред само неколку месеци исчезнале друга мајка и нејзината ќерка. Писателката е убедена дека има сериски убиец на бродот.

Но кога исчезнатата ќерка одеднаш се појавува – со мечето на исчезнатиот син на Мартин во рака – станува очигледно дека вистината може да е многу, многу пострашна…

450 ден270 ден

Количина:
Запознајте се со авторот
avatar-author
- Sebastian Fitzek - 1971
Себастијан Фицек е германски писател и новинар. Неговата прва книга Терапија беше бестселер во Германија во 2006 година, соборувајќи ја Кодот на Да Винчи од првата позиција. Со продадени над 12 милиони книги во светот, од кои само 5 милиони во Германија, Фицек е еден од најуспешните германски  писатели.
Книги од Себастијан Фицек
За книгата
Детали

ISBN: 978-608-260-056-7
Издавач: Издавачка куќа Сакам Книги
Година на издавање: 2020
Број на страници: 350

 1. :

  5 out of 5

  Spored mene najdobroto od Ficek

 2. :

  5 out of 5

  За мене најдобрата книга од Фицек, досега. Одлична приказна и реализација. Не ја испуштајте ни под разно. 🙂

 3. :

  5 out of 5

  knigava e vrv ! 10/10 👍

 4. :

  5 out of 5

  Odlicna e🤩

 5. :

  5 out of 5

  Два пати читана, прејака книга!!!
  Ме фасцинираше книгава, а ретко која да има таков ефект врз мене! 💙

 6. :

  5 out of 5

  Книгава е лудило! Многу неочекувани пресврти до самиот крај, една од најдобрите на Фицек 🙂