Детски книги (340)
 • img-book

  Најдобрите другарчиња Дени, Лука, Ана и Оливер пронаоѓаат едно џиновско и крајно мистериозно шарено јајце. Што ли се крие во него?

  Секое од децата замислува што би можело да да има во јајцето, а Оливер си мечтае дека во него има малечко розево слонче. Слонче? Па, кој слушнал слонче да излезе од јајце?

  Слончињата не се раѓаат од јајца, за разлика од птиците, кокошките, диносаурусите и змејовите.

  Како ли ќе се разреши оваа гооолема мистерија и што навистина се крие во јајцето?


 • img-book

  14 татковско-ќеркински приказни за читање и смеење на глас

  Сте чуле ли за кит што јаде сладолед? 
Или, пак, за змија што сака пуканки?
 Какви магии прави волшебниот делфин, 
што сонуваат лулашките, зошто плаче една санка и како крапот ја научи Мила да сурфа – ова се само дел од приказните од оваа книга, кои, верувале или не – ги смислија еден татко и едно шестгодишно девојче.


 • img-book

  Еднаш, деца, си беа две братчиња близначиња.

  Едното го викаа Гоце, а другото… Што мислите, како?

  Него го викаа – Нејќам.

  А зошто и како дојде до тоа… ќе прочитате во оваа книга!


  Сакам-нејќам од: 190 ден
 • img-book

  Ако едната страна од гајтанот божемски ја вклучам во мојот кревет (всушност ќе ја пикнам под јоги-душекот!), а втората ја вклучам во креветот на Мирна (ќе ја ставам под нејзината перница), двата кревета ќе бидат поврзани и најверојатно и таа и јас следната ноќ ќе сонуваме ист сон.


 • img-book

  „Како се викаш?“

  „Не знам. А ти?“

  „Мирна.“

  „Од каде знаеш?“

  „Мајка ми ми кажа веднаш кога се родив.“

  „А зошто мене мајка ми не ми кажа?“

  „Не знам.”

  Разговорот се скина, но тишината продолжи да ги поврзува нашите срца.


 • img-book

  Ѕвездан е дете кое живее меѓу ѕвездите. А кога живееш меѓу ѕвездите, животот ти е исполнет со нив.

  Ѕвездан е вистински мајстор за ѕвезди: ги поправа кога ќе престанат да светат, пловејќи меѓу нив со своето бротче. Исплашен од помислата некоја ѕвезда да не падне, Ѕвездан доаѓа до едно големо откритие… што понатаму ќе го одведе до нешто сосема, сосема неочекувано…

  „Ѕвездено дете“ е нежна, ѕвездена приказна за желбите, стравовите, осаменоста и љубовта.


  Ѕвездено дете од: 500 ден
 • img-book

  Задолжително четиво за ноќното масиче на секое девојче или девојка што ја познавате. Џери Стенгел, „Форбс“.

  Приказни за добра ноќ за бунтовни девојчиња“ од корен ги менува бајките, инспирирајќи девојчиња со приказните за сто жени-херојки од Елизабета Прва до Серена Вилијамс.


 • img-book

  Ох, како скандал во училиштето за облаци!Малите облачиња одбиваат да плачат!

  Хи, хи, хи, протрчуваат по небото малечките облаци.

  Ха, ха, ха, се бркаат насмеани со ветрот.

  И така по цел ден и саноќ и ниту една капка, со денови!


 • img-book

  Оваа неверојатна книга им покажува на девојчињата дека можат да бидат сè што сакаат.“

  – Мелинда Гејтс

  Продолжението на сензационалниот бестселер на „Њујорк тајмс“ ги инспирира девојчињата низ целиот свет повеќе да сонуваат, повисоко да целат и посилно да се борат. „Приказни за добра ноќ за бунтовни девојчиња 2“ е целосно нова колекција од сто приказни за добра ноќ што слават извонредни жени, од Нефертити до Бијонсе, од Розалинд Френклин до Џ. К. Роулинг.

  Кралици и активистки, балерини и правници, пирати и компјутерски научници, астронаути и изумители – чудесна книга што дава чувство дека сè е можно.

  „’Приказни за добра ноќ за бунтовни девојчиња‘ повторно со нас!“

  Ејми Полерс Смарт Грлс

  „Суштинско четиво за девојчиња, а и за момчиња; на децата што ќе ја читаат оваа книга пред спиење им се гарантираат големи и инспиративни соништа.“

  – Фиона Ноубл, „Гардијан“

  „Се чини заспивањето никогаш не било подобро.“

  – Тејлор Питман, „Хафингтон пост“


 • img-book

  Едно девојче и едно мече ни ги отвораат вратите од нивниот свет, кој е исто толку обичен, колку што е необичен. Поминувајќи го сето време заедно, тие откриваа многу нови работи. Открија дека колку побрзо го возат велосипедот, толку посилно ветрот им ја дува косата. Се искачуваа на највисоките ридови, обидувајќи се да ги допрат сончевите зраци. Уживаа во есента, играјќи си криенка со сонцето. Сѐ правеа заедно, додека еден ден…

  ДЕВОЈЧЕ И МЕЧЕ е топла, сонувачка приказна за другарството и за растењето.


  Девојче и мече од: 650 ден
 • img-book

  Малата извидничка Дева е изгубена во густата шума на планината Би. Во потрага по неа тргнуваат нејзината сестра-близначка Дина, момченцето Јан и кученцето Путерче. Случајно ја откриваат чудесната, таинствена земја Еднорозија во која живеат еднорози, самовили и волшебникот Моли. Многу одамна, злобниот принц Нолад фрлил страшна магија врз оваа прекрасна земја и оттогаш нејзините жители се заробени во неа.

  Додека групата извидници трага низ планината по нашите пријатели Дева, Дина, Јан и Путерче, тие, пак, соочени се со многубројни предизвици што треба да ги совладаат, три гатанки што треба да ги одгатнат и три книги што треба да ги пронајдат за да ги спасат жителите на Еднорозија.

  А, обидите за спас уште повеќе ги отежнуваат тројцата научници – господинот Шол, господинот Верг и господинот Адулбаз (нивните презимиња прочитај ги наназад за да откриеш какви се тие). Тројцата научници ја напаѓаат Еднорозија, верувајќи дека еднорозите го кријат лекот за бесмртноста…


 • img-book

  Има една зграда

  Со весели катчиња

  Ќе ве водиме низ неа

  По шарени патчиња


  На влезот си стои

  Токму бројот седум

  Толку има катови

  Читајте ги редум!


  Веселата зграда од: 199 ден
 • img-book

  „Џиновска продавница на фантазии“ е книга која ја претставува детската фантазија, сосема поинаква од онаа на возрасните: безгранична, нелогична, разиграна, смешна, максимално креативна…

  „Џиновска продавница на фантазии“ е втора детска книга на младата Бистра Георгиева, која, како и нејзината претходна сликовница Ото, Ото и Ото е продолжување на, како што се покажа, мошне успешната соработка со шпанската илустраторка Моника Каретеро.


 • img-book

  Зграда број 16 од: 320 ден
 • img-book

  Празник од: 320 ден
 • img-book

  Во детството нештата не се секогаш такви какви што изгледаат на прв или на втор поглед: мајките и татковците понекогаш може да не се многу внимателни родители, бабите и дедовците не се секогаш заштитници кои знаат мудри и убави приказни, гуските не се секогаш вистински птици со пердуви, а ни самите деца не се вистинската верзија на себеси.
  Преку необичен и автентичен светоглед, во романот „Диви гуски“ се раскажува приказна за едно детство кое е среќно како и сите други, а сепак и несреќно на свој начин. А приказната би можела да биде и сосем поинаква – доколку едни се сакале многу повеќе, а други се сакале малку помалку; доколку некои простории останале заклучени, а други отворени; доколку некои зборувале помалку, а други молчеле; доколку некои преживеале, а други умреле навреме…


  Диви гуски од: 290 ден