• img-book

  А.Џ. Фин


ISBN: ‎‎978-608-4672-94-4

Жената на прозорецот

од: А.Џ. Фин
4.5 од 5 од 10 оцени на читатели
10 оцени од читатели

Ана Фокс живее сама – таа е како затвореник во нејзината куќа во Њујорк, од каде што не може да излезе. Ги поминува деновите пиејќи вино (можеби повеќе отколку што треба), гледајќи стари филмови, присетувајќи се на подобри времиња… и шпионирајќи ги соседите.

И тогаш во куќата отспротива се вселуваат Раселови: татко, мајка и нивниот син тинејџер. Совршеното семејство. Но кога Ана една вечер набљудува низ прозорецот како и обично, и здогледува нешто што не треба да го види, нејзиниот свет почнува да се руши – и шокантни тајни излегуваат на виделина.

Што е реално? Што е замислено благодарение на тешките апчиња што ги пие за нејзината состојба? Кој е во опасност? Кој ја има контролата? Во овој нездраво неизвесен трилер, ништо и никој не е тоа што се чини дека е.

button-new

440 ден

Моментално недостапна

Запознајте се со авторот
avatar-author
А. Џ. Фин е американски автор од Њујорк, а неговото вистинско име е Даниел Мелори. Тој е поранешен критичар на книги и има дипломирано на Оксфорд. Неговата прва книга е Жената на прозорецот објавена во 2018 година која веднаш стана хит и веќе се снима филм по неа.
Книги од А.Џ. Фин
Рецензија на уредник

Сè уште нема. Проверете повторно за некое време.

Детали

ISBN: ‎‎978-608-4672-94-4
Издавач: Издавачка куќа Сакам Книги
Година на издавање: 2018
Број на страници: 375

 1. :

  5 out of 5

  Knigava ja procitav vo eden zdiv. Preporacuvam!

 2. (го има купено овој производ од сајтот):

  5 out of 5

  🌃ЖЕНАТА НА ПРОЗОРЕЦОТ🌃

  #рецензии 📖📚
  На насловната страница е опишано како „Зачудувачки, возбудливо, неверојатно“. Никогаш поискрен збор.
  Нема да го кажувам заплетот туку само “замаглувањето” на настаните. 😊

  Поминаа десет месеци откако Ана Фокс последен пат го напушти својот дом.
  Десет месеци во кои таа ги прогонуваше собите од нејзиниот стар дом во Њујорк Браунстоун, изгубени во своите сеќавања, премногу преплашена за да излезе надвор. Спас за спасување на Ана кон реалниот свет е нејзиниот прозорец каде што седи да ги гледа своите соседи, понекогаш користејќи ја својата моќна камера за да сними што гледа.

  Ана е агорафобична, која претрпува исцрпувачки напади на паника.Само полека ја откриваме приказната зад ова. Ана е сама, одделена од сопругот, а со него е и нејзината мала ќерка.Таа честопати им зборува.Единствените физички контакти на Ана се нејзиниот лекар и нејзиниот терапевт.

  И во овој ограничен, клаустрофобичен живот доаѓаат новите луѓе во куќата преку паркот – Раселс – мајка, татко и син на тинејџер.Една вечер таа е посетена од г-ѓа Расел, со која се чувствува многу добро. Следниот ден се слуша крик, а потоа Ана беспомошно гледа низ прозорецот како госпоѓа Расел е прободена до смрт.

  Ана е на силни лекови за нејзината состојба;таа исто така консумира многу алкохол, главно вино, и често е пијана – нешто што е целосно забрането со нејзините лекови.И,следствено, никој, дури и полицијата, не и верува кога ќе го пријави она што го видела. Поради нејзината состојба, нејзиниот режим на дрога и големиот внес на алкохол, дури и јас почнав да се сомневам во нејзиниот разум и нејзината верзија на настаните.Дали тоа навистина се случило, или беше толку изгубена во нејзиниот замрачен свет и нејзината мрачна имагинација…

  Ова е навистина застрашувачка приказна за жена која никој нема да ја слуша или верува во неа, а која ја исмејуваат и омаловажуваат нејзините соседи и полицијата.Ана е толку кревка што навистина помислив дека ќе се скрши, или психички, па дури и физички.И секако, цело време во сенка, има еден виновник кој на крајот доаѓа за Ана.
  Ана многу ми се допадна – толку необична хероина – и навистина се надевав дека е здрава, дека ќе победи и дека ќе ја победи својата агорафобија.

  Оваа книга е добро напишана, добро конструирана, привлечна, но не и за слабо срце.Додека да ја прочитам до крај десет пати сменив мислење “па добро,кој е?”🤔

 3. :

  4 out of 5

  Има преубави моменти , но дејството некако споро се одвива. Мислам дека филмот ќе е подобар.

 4. :

  5 out of 5

  Убава приказна и баш добро смислена.😊

 5. :

  5 out of 5

  Интересен психолошки трилер.Очекував малку повеќе но ми се допадна. Топло ја препорачувам на љубителите на психолошки трилери 🙂

 6. :

  3 out of 5

  Дали премногу очекував ама книгата воопшто не ме воодушеви.
  Предвидлива и прилично споро се одвиваат настаните.

 7. :

  4 out of 5

  На почеток дејството се одвива премногу бавно, читав речиси 150 страници кога почнувата да се заплетуваат настаните, добар пресврт на крај, но како за “бестселер” очекував многу повеќе. Вака само просечен трилер.

 8. :

  5 out of 5

  Иако почетокот е малку бавен, крајот е тотално неочекуван и возбудлив. Одличен психолошки трилер, препорачувам 🙂

 9. :

  4 out of 5

  Па не е лоша книгата, но Сакам Книги имаат далеку далеку подобри трилери… Не ми остави некој претеран впечаток, а приказната на моменти ми беше некако мрзлива и бавна, но секој ја доживува различно секоја книга. Крајот барем да речам ајде беше задоволителен. Како и да е, вреди да ја прочитате, од мене 3.5/5!

 10. :

  5 out of 5

  Книгиште – крај: тотално неочекуван!