• img-book

  Пјер Леметр


ISBN: 978-608-4672-26-5

Алекс

од: Пјер Леметр
4.91 од 5 од 11 оцени на читатели
11 оцени од читатели

Во случаи со киднапирање, првите неколку часа се клучни. После тоа, малите шанси жртвата да се пронајде жива се претвораат во речиси непостоечки.
Но оваа девојка не е обична жртва.
И покрај тоа што прекрасната, силна и паметна Алекс Прево не е обична девојка, нејзиното време истекува. Таа е затворена, заробена во кафез кој виси на два метри од земја, изгладнета, претепана, оставена на милост и немилост на човекот кој сака да ја гледа како умира.
Детективот Верховен нема ништо важно за да ја води истрагата: нема осомничен, нема трага, а и неговата надеж полека исчезнува. Сè што знаат е дека крупен човек киднапирал девојка на улица во Париз и ја пикнал во бело комбе. Никој не знае кој е киднаперот, никој не знае која е девојката, никој не ја пријавува за исчезната со денови… Енигмата за судбината на Алекс ќе го прогонува Верховен сè до горкиот, ужасен крај.
А нема да помине долго време пред спасувањето на нејзиниот живот да стане негов најмал проблем.

button-new

400 ден

Моментално недостапна

Запознајте се со авторот
avatar-author
- Pierre Lemaitre - 1951
Пјер Леметр е француски писател и сценарист, интернационално познат за крими романи.
Книги од Пјер Леметр
Алекс 2013
Рецензија на уредник

Во случаи со киднапирање, првите неколку часа се клучни. После тоа, малите шанси жртвата да се пронајде жива се претвораат во речиси непостоечки.
Но оваа девојка не е обична жртва.
И покрај тоа што прекрасната, силна и паметна Алекс Прево не е обична девојка, нејзиното време истекува. Таа е затворена, заробена во кафез кој виси на два метри од земја, изгладнета, претепана, оставена на милост и немилост на човекот кој сака да ја гледа како умира.
Детективот Верховен нема ништо важно за да ја води истрагата: нема осомничен, нема трага, а и неговата надеж полека исчезнува. Сè што знаат е дека крупен човек киднапирал девојка на улица во Париз и ја пикнал во бело комбе. Никој не знае кој е киднаперот, никој не знае која е девојката, никој не ја пријавува за исчезната со денови… Енигмата за судбината на Алекс ќе го прогонува Верховен сè до горкиот, ужасен крај.
А нема да помине долго време пред спасувањето на нејзиниот живот да стане негов најмал проблем.
Со освојувањето на престижната награда Dagger за интернационален трилер, судиите рекоа: „Брилијантен трилер, напната трка помеѓу неколку паралелни приказни кои вџашуваат и шокираат кога најпосле се пресретнуваат. Оригинал и напнат крај кој ги надминува очекувањата.“

Детали

ISBN: 978-608-4672-26-5
Издавач: Издавачка куќа Сакам Книги
Година на издавање: 2013
Број на страници: 340

 1. :

  5 out of 5

  Фасцинирачки… Еден од најдобрите трилери, 10/10. Очекуваме нов превод од Пјер Леметер.

 2. :

  5 out of 5

  Предобра книга, како што тече приказната така и ни се менуваат чувствата и мислите за Алекс. Крајот ме остави без зборови. 10/10

 3. :

  5 out of 5

  убава, напната и интересна. кој сака јак и тежок трилер ја препорачувам 10/10👍

 4. :

  5 out of 5

  Чиста 10-ка!

 5. :

  5 out of 5

  Ова е најдобрата книга што ја имам прочитано

 6. :

  5 out of 5

  Ме шокираше книгата на крајот!!! Една од подобрите трилер што ги имам читано! 🙂

 7. :

  5 out of 5

  Шокантен и брутален трилер,еден од моите омилени!🤗💥

 8. :

  5 out of 5

  Triler koj ke ve ostavi so podotvorena usta i ke vi dokaze deka e nevozmozo da gi donesete vistinskite zaklucoci kaj vakvi knigi prerano, nitu mozete da im ja predvidite zavrsnicata.. seto toa preku kup grozotii do samiot kraj.

 9. :

  5 out of 5

  И после толку време од како ја прочитав сеуште е мојот обилен трилер. За мене ниту една книга пред оваа и после нејзе не може да се спореди. Нема подобро. Да има би и дала 1000000 ѕвезди

 10. :

  4 out of 5

  Брутален трилер… 4.5/5

 11. :

  5 out of 5

  Брилијантен трилер, брутална и шокантна