• img-book

  Вилијам Лендеј


ISBN: 978-608-4741-02-2

Во одбрана на Џејкоб

од: Вилијам Лендеј
4.75 од 5 од 8 оцени на читатели
8 оцени од читатели

Енди Барбер е страшно почитуван јавен обвинител во нивниот мал град, непобедлив во судницата и среќен во својот дом со својата сакана сопруга и нивниот син, Џејкоб. Но кога грозоморно злосторство го потресува нивниот град, Енди е затечен неподготвен од она што се случува следно: неговиот четиринаесетгодишен син е обвинет за убиство на друго дете, соученик од неговото училиште.

Секој родителски инстинкт кој Енди го има му вели да си го заштити детето. Џејкоб ги уверува своите родители дека е невин и Енди му верува. Енди мора да му верува. Тој му е татко. Но како што на површина почнуваат да излегуваат осудувачки факти и шокантни откритија, така бракот на Енди почнува да се распаѓа, а судењето да станува сè пожестоко и Енди сфаќа колку малку знае еден татко за својот син. Наспроти онаа во судот, во Енди се води уште една битка: помеѓу лојалноста и правдата, помеѓу минатото кое се обидува да го скрие и иднината која не може да му ја обезбеди на својот син единец.

Правен трилер кој ќе ве остави без сон, ќе ве натера да седите на работ од столчето и да ги гризете ноктите. Ако не ја прочитате оваа книга, само вие губите… Господине Гришам, повлечете се.

button-new

420 ден

Моментално недостапна

Клучни зборови: ,
Запознајте се со авторот
avatar-author
- William Landay - 1963
Вилијам Лендеј e американски автор на крими драми. Неговата трета книга „Во одбрана на Џејкоб“ излезена од печат во 2012 година, имаше одлични критики и веднаш стана Њујорк Тајмс бестселер. Лендеј има освоено бројни награди меѓу кои и најдобар автор на трилери и мистерии.
Книги од Вилијам Лендеј
Рецензија на уредник

Енди Барбер работи како јавен обвинител подолго од дваесет години. Тој е страшно почитуван во нивниот мал град, непобедлив во судницата и среќен во својот дом со својата сакана сопруга и нивниот син, Џејкоб. Но кога грозоморно злосторство го потресува нивниот град, Енди е затечен неподготвен од она што се случува следно: неговиот четиринаесетгодишен син е обвинет за убиство на друго дете, соученик од неговото училиште.

Секој родителски инстинкт кој Енди го има му вели да си го заштити детето. Џејкоб ги уверува своите родители дека е невин и Енди му верува. Енди мора да му верува. Тој му е татко. Но како што на површина почнуваат да излегуваат осудувачки факти и шокантни откритија, така бракот на Енди почнува да се распаѓа, а судењето да станува сè пожестоко и Енди сфаќа колку малку знае еден татко за својот син. Наспроти онаа во судот, во Енди се води уште една битка: помеѓу лојалноста и правдата, помеѓу минатото кое се обидува да го скрие и иднината која не може да му ја обезбеди на својот син единец.

Правен трилер кој ќе ве остави без сон, ќе ве натера да седите на работ од столчето и да ги гризете ноктите. Ако не ја прочитате оваа книга, само вие губите… Господине Гришам, повлечете се.

Детали

ISBN: 978-608-4741-02-2
Издавач: Издавачка куќа Сакам Книги
Година на издавање: 2014
Број на страници: 452

 1. :

  5 out of 5

  Прекрасна и непредвидлива! Ме воодушеви и ме запрепасти на крајот! Ја препорачувам.👌

 2. :

  5 out of 5

  Ова е една од ретките книги каде што не можев да го предвидам крајот.
  Напната и тешка за читање.
  Од срце ви ја препорачувам на сите!

 3. :

  5 out of 5

  Одличен трилер, ме воодушеви и го препорачувам на секој љубител на трилер. Се надевам дека во иднина ќе имаме можност да читаме и други правни трилери во ваше издание. 🙂

 4. :

  5 out of 5

  Одличен правен трилер со примеси на крими-драма, тотално неочекуван крај – препорачувам 🙂

 5. :

  5 out of 5

  Фантастичен трилер, експоненцијален заплет после прва 1/4тина од книгата.
  400страни во два дена максимум, невозможно е да се чита подолго.
  Топло препорачувам!

 6. :

  4 out of 5

  Ne e losa,procitajte ja nema da izgubite.

 7. :

  5 out of 5

  Dobar triler, ke si postavite mnogu prasalnici, ke ve stavi vo uloga a sudija, advokat i ke ve smesti megu porotata, ke ve smesti vo kozata na roditel doveden pred cin na somez vo sopstveoto dete, pa i na mestoto na tinejdzer so site soocilivi problemi koi taa doba gi nosi i ke vi dade brutalen kraj.

 8. :

  4 out of 5

  Крајот супер, и во глобала многу добра, ја препорачувам…