• img-book

  Пам Џеноф

Попуст!

ISBN: 978-608-260-012-3

Вагонот со сираци

од: Пам Џеноф
4 од 5 од 2 оцени на читатели
2 оцени од читатели

Моќна приказна за пријателството, која се одвива во циркус кој патува низ Европа за време на Втора светска војна. Вагонот со сираци ни ги раскажува приказните на две исклучителни жени, приказни за жртвување и преживување по секоја цена.

Шеснаесетгодишната Ноа ја бркаат од дома откако останува трудна од германски војник и ја принудуваат да се откаже од бебето. Немајќи друг избор, таа живее во мала железничка станица, каде што работи како чистачка за да си го заслужи престојот. Кога Ноа наоѓа вагон со бебиња Еврејчиња товарени за патување до некој концентрационен логор, одеднаш се потсетува на детето што ѝ било одземено. Импулсивно грабнува едно од бебиња и бега во ноќта, и тој момент засекогаш ќе ѝ го промени текот на животот.

Ноа наоѓа засолниште во германски циркус, но мора да научи да изведува точки на летечки трапез за да се вклопи и да не биде забележана од непријателот, а со ова ѝ боде око на главната акробатка, Астрид. Ноа и Астрид најпрво се ривалки, но набрзо се зближуваат како сестри. Меѓутоа, војната е премногу опасна за сите во циркус кој крие Евреи, па Ноа и Астрид мора да решат дали нивното пријателство ќе биде доволно за да ги спаси – или тајните што горат помеѓу нив ќе уништат сè.

button-new

450 ден270 ден

Количина:
Клучни зборови: , ,
Запознајте се со авторот
avatar-author
Пам Џеноф е американска авторка, адвокатка и професорка по право. Таа има неколку огромни светски хитови, меѓу кои најпознат е Девојката на командантот, а најнов и најпопуларен Вагонот со сираци.
Книги од Пам Џеноф
Рецензија на уредник

Проверете подоцна.

Детали

ISBN: 978-608-260-012-3
Издавач: Издавачка куќа Сакам Книги
Година на издавање: 2019
Број на страници: 380

 1. :

  4 out of 5

  Книга која успеа на крајот да ме расплаче. Тажна приказна, исполнета со многу емоции. Вреди да се прочита.

 2. :

  4 out of 5

  Интересна приказна , но во никој случај 5