• img-book

Попуст!

ISBN: 978-608-260-096-3

Уметницата со кана

4.5 од 5 од 4 оцени на читатели
4 оцени од читатели

Живописен и заразен приказ на битката на една жена да се реализира себеси во општество кое е на раб меѓу традиционалното и модерното; Уметницата со кана отвора врата од свет кој е подеднакво раскошен и фасцинантен, колку што е мрачен и злобен.

По бегството од насилен брак, седумнаесетгодишната Лакшми се упатува во вибрантниот, розов град Џајпур. Таму станува најбараната уметница со кана, но и најголемата чуварка на тајни на најбогатите жени од високата класа. Но иако богатите ѝ ги откриваат сите свои тајни, таа никогаш не смее да ги довери своите некому…

Лакшми станува позната по оригиналните дизајни и добрите совети, но мора да биде внимателна за да не стане жртва на љубомора и озборувања кои би можеле да ѝ ја уништат репутацијата и заработувачката. Додека го исполнува својот сон за независен живот, сенки од минатото носат нови ризици. Нејзиниот поранешен маж ја пронаоѓа по многу години и се соочува со неа со сестрата што Лакшми не ни знае дека ја имала. Одеднаш, сите нејзини внимателно градени безбедносни ѕидови се под закана. Но Лакшми повторно продолжува да се бори низ животот, користејќи ги своите таленти за да се издигне над сѐ, воедно издигнувајќи ги и сите што ја опкружуваат.

490 ден289 ден

Количина:
За книгата

 1. :

  5 out of 5

  Prekrasna kniga, drzi vnimanie do kraj! Ova e prviot del of trilogijata… ja procitav i vtorata na angliski, isto e mnogu dobra. Edvaj ccekam da izleze tretata. Se nadevam deka izdavacite ke obezbedat prevod i na vtoriot del nabrzo, za da moze citatelite da uzivaat

 2. :

  3 out of 5

  Prekrasna kniga

 3. :

  5 out of 5

  Прекрасна, одлично се доловени живописните случки и индиските обичаи во тоа време 🙂

 4. :

  5 out of 5

  Преубава и необична приказна, за храброста и силата на една жена. Јас би рекла дека книгава е задолжителна и секој треба да ја прочита.🧡