• img-book


ISBN: 978-608-260-108-3

Убиј го таткото

4.75 од 5 од 4 оцени на читатели
4 оцени од читатели

Единствениот кој може да го запре е единствениот кој му има побегнато…

Данте Торе поминал единаесет години во заробеништво – затворен во бетонските ѕидови на силос од страна на човек познат само како Таткото. Но успеал да го надмудри киднаперот. Сега работи за полицијата во Рим и неговите методи се малку невообичаени, но неговата генијалност е очигледна.

Кога една жена е обезглавена во парк во околината на Рим, а нејзиниот шестгодишен син исчезнува, полицијата наоѓа лесно решение: го апсат сопругот на жената и чекаат негово признание. Но началникот на полицијата се сомнева дека работата е толку едноставна. Па намамува двајца врвни аналитичари, кои важат за едни од најспособните детективи во Италија, да помогнат во решавање на сложениот случај: бестрашната детективка Коломба Касели и Данте Торе. Торе мора да се соочи со демоните од минатото за да се обиде да го реши овој случај. Сите докази упатуваат на тоа дека Таткото повторно е активен по декади криење… и дека сака повторна средба со Данте.

520 ден

Количина:
За книгата

 1. :

  5 out of 5

  Предобар трилер, можеби ќе беше уште подобро ако беше напишан во помалку страници, но сепак те остава во неизвезност до самиот крај.
  Топло го препорачувам 🙂

 2. :

  4 out of 5

  Солиден трилер, можеби малку развлечен, но во глобала многу добар.

 3. :

  5 out of 5

  Еден од најдобрите трилери кои сум ги читала. Возбудлив, брилијантен, интелигентен полн со описи, детали и пресврти. Моја топла препорака 🤗❤️

 4. :

  5 out of 5

  Данте и Коломба се едно незаборавно и несекојдневно дуо што потполно ме зароби, се чинат толку живи што лесно би помислиле дека станува збор за реални човечки суштества. Оваа книга ја прочитав со кнедла во грлото и со забрзан пулс, едноставно едвај се терав себеси да направам пауза, зашто е невозможно да прекинете со читањето. Изобилува со шокирачки пресврти, вознемирувачки сцени, мошне возбудливи случки и мрачна атмосфера. Ги голтав страниците и како што се доближував до крајот, имав чувство како јас да сум навлезен длабоко во мислите и постапките на главните јунаци. Одличен психолошки крими-трилер што дефинитивно ме измести, ме наежи, ме згрози и морам да кажам дека се најде во мојата топ 5 листа на прочитани трилери! Адреналински, брутален и оригинален, буквално ќе ви го одземе здивот 🔥
  Се надевам дека набрзо ќе бидат преведени и двете продолженија – Kill the Angel и Kill the King!