• img-book

    Рута Шепетис


ISBN: 978-608-260-062-8

Солта во морето

од: Рута Шепетис

Сите знаат за добро документираната катастрофа со Титаник, но малкумина се запознаени со една од најголемите поморски трагедии…

Се ближи крајот на Втората светска војна и илјадници бегалци очајнички тргнуваат кон прегратките на слободата; многумина од нив со скриени тајни… Помеѓу нив се и Јоана, Емилија, Флоријан, чии патишта се вкрстуваат на пат кон „Вилхелм Густлов“, брод кој ветува спас. Соединети од стегите на околностите, тројцата млади црпат сила и храброст еден од друг, но меѓусебната доверба ја тестира секој следен чекор на пат кон безбедноста.

И баш кога им се чини дека слободата е на дофат на рака, доаѓа до незамислива трагедија. Преоптоварениот брод, наменет за 1.800 патници, а натоварен со над 10.000 луѓе, почнува да тоне и сите тие, возрасни и деца, богати и сиромашни, мораат да се борат за истото: за преживување, за своите животи. Раскажан од различни перспективи, овој трогателен роман е инспириран од вистинска трагедија. Авторката ни открива жртви на страшната војна за кои знаат неверојатно мал број луѓе и докажува дека хуманоста и љубовта можат да победат дури и во најмрачните околности.

420 ден

Количина:
Запознајте се со авторот
avatar-author
- Ruta Sepetys - 1967
Рута Шепетис е литванска американскa писателка на историска фикција. Таа е најдобро позната по нејзината книга, Кратци и проституки, која беше Њујорк Тајмс бестселер. Нејзините книги се објавени во повеќе од педесет држави и на над триесет и шест јазици.
Книги од Рута Шепетис
Купи
Купи
За книгата
Детали

ISBN: 978-608-260-062-8
Издавач: Издавачка куќа Сакам Книги
Година на издавање: 2020
Број на страници: 370

“Солта во морето”

Уште нема коментари за овој производ.