• img-book

  Кристин Хана

MKD

ISBN: 978-608-4672-57-9

Славејот

од: Кристин Хана
4.89 од 5 од 9 оцени на читатели
9 оцени од читатели

Франција, 1939
Во тивко француско село, кротката и плашлива Вијан Моријак се збогува со својот сопруг, кој оди да војува. Таа не верува дека Германците ќе ја окупираат Франција, но тоа сепак се случува и ја принудува да прими непријател во сопствениот дом. Во ова време на војни, Вијан мора да научи да биде храбра. Храбра како сестра ѝ.

Нејзината помала сестра Изабел, од друга страна, мора да научи да се плаши. Таа е премногу бунтовна и храбра за свое добро. На самиот почеток од војната, се запознава со мистериозниот партизан Гејтон и се вљубува како што може да се вљуби само млад човек… лудо и комплетно. Не можејќи да ја гледа татковината како пропаѓа, Изабел непромислено се приклучува на тајните групи за ослободување на Франција без да размисли за опасностите.

Безвременска новела која ќе ве тера да ги голтате страниците без пауза. Приказна за издржливоста и храброста на жените која ќе ја помните цел живот. Сага за преживувањето и љубовта за време на војна што ќе ве натера да липате на глас.
Ова е книга за секого, ова е книга за навек.

button-new

420 ден

Моментално недостапна

Клучни зборови: , , ,
Запознајте се со авторот
avatar-author
- Kristin Hannah - 1960
Кристин Хана е една од најпродаваните американски писатели која има освоено бројни награди, вкулучувајќи ја наградата Golden Heart, the Maggie и 1996 National Reader's Choice award. Taa живее на Бејнбриџ Ајланд, Вашингтон, со сопругот и нивниот син.
Книги од Кристин Хана
Купи
Купи
Купи
Купи
Купи
Купи
Купи
Додадена
Рецензија на уредник

Сè уште нема. Проверете повторно за некое време.

Детали

ISBN: 978-608-4672-57-9
Издавач: Издавачка куќа Сакам Книги
Година на издавање: 2016
Број на страници: 416

 1. :

  5 out of 5

  👏👏

 2. :

  5 out of 5

  prekrasna drama isprepletena so ljubov, hrabrost i emocii. vredi da se procita

 3. :

  5 out of 5

  Прекрасна книга, приказната е предобра – вреди да се прочита, незаборавна историска драма со примеси на романса и брзо читлив стил на пишување. Не ја пропуштајте 🙂

 4. :

  4 out of 5

  Добра историска книга прикажана со многу емоции!

 5. :

  5 out of 5

  Книга што ќе ги разбуди сите скриени сетила за кои што мислиш дека ги не немаш. Фантастично изработени ликови за време на 2 – та Светка војна и доловени сите слики на едно место.

 6. (го има купено овој производ од сајтот):

  5 out of 5

  Преубава историска романса,многу емоции и љубов на едно место.❤

 7. (го има купено овој производ од сајтот):

  5 out of 5

  Обожавам вакви книги што покажуваат колку храброст, истрајност, пожртвуваност има во една ЖЕНА! После завршување се затекнав себеси како гуглам за случувањата во Втората светска војна, конкретно тој период што го опфаќа книгата. Сакам такви книги што ме тераат да барам на интернет, да дознаам нешто повеќе. Базирана на вистинска приказна, оваа книга е просто совршенство!

 8. :

  5 out of 5

  Прекрасна, емотивна историска книга, која ја опишува храброста за време на војната ❤️

 9. :

  5 out of 5

  Неверојатна драма што ме трогна со храброста на едниот лик, со љубовта за која вреди да се умре, за битката до последен здив.