• img-book

  Кристин Хана


ISBN: 978-608-4672-57-9

Славејот

од: Кристин Хана
4.75 од 5 од 12 оцени на читатели
12 оцени од читатели

Франција, 1939
Во тивко француско село, кротката и плашлива Вијан Моријак се збогува со својот сопруг, кој оди да војува. Таа не верува дека Германците ќе ја окупираат Франција, но тоа сепак се случува и ја принудува да прими непријател во сопствениот дом. Во ова време на војни, Вијан мора да научи да биде храбра. Храбра како сестра ѝ.

Нејзината помала сестра Изабел, од друга страна, мора да научи да се плаши. Таа е премногу бунтовна и храбра за свое добро. На самиот почеток од војната, се запознава со мистериозниот партизан Гејтон и се вљубува како што може да се вљуби само млад човек… лудо и комплетно. Не можејќи да ја гледа татковината како пропаѓа, Изабел непромислено се приклучува на тајните групи за ослободување на Франција без да размисли за опасностите.

Безвременска новела која ќе ве тера да ги голтате страниците без пауза. Приказна за издржливоста и храброста на жените која ќе ја помните цел живот. Сага за преживувањето и љубовта за време на војна што ќе ве натера да липате на глас.
Ова е книга за секого, ова е книга за навек.

button-new

420 ден

Количина:
Клучни зборови: , , ,
Запознајте се со авторот
avatar-author
- Kristin Hannah - 1960
Кристин Хана е една од најпродаваните американски писатели која има освоено бројни награди, вкулучувајќи ја наградата Golden Heart, the Maggie и 1996 National Reader's Choice award. Taa живее на Бејнбриџ Ајланд, Вашингтон, со сопругот и нивниот син.
Книги од Кристин Хана
Рецензија на уредник

Сè уште нема. Проверете повторно за некое време.

Детали

ISBN: 978-608-4672-57-9
Издавач: Издавачка куќа Сакам Книги
Година на издавање: 2016
Број на страници: 416

 1. :

  3 out of 5

  Виан и Изабел, двете сестри со различни карактери. Изабел ќе се жртвува за помош на војска во војна. Додека, Виан ќе остане дома, да го чека сопруг да пристигна од војна. Низ какви пречки ќе поминат двете сестри?

 2. :

  5 out of 5

  Една од најубавите книги што сум ги прочитала

 3. :

  5 out of 5

  #ТеПредизвикувамеДаЧиташ #сакамкнигипредизвик1
  Не сум многу љубител на книги за/ со Првата и Втората светска војна, а и воопшто со војни. Па и филмови избегнувам такви.
  Не знам зошто толкава одбивност имам, можеби зашто има премногу страдање, болка, неправда, сиромаштија….
  И ако знаев дека оваа книга е поврзана со тоа време, искрено немаше да ја купам и читам. Но, добро е што не знаев и ја прочитав.
  Навистина и оваа книга е преполна со страдање, болка, осаменост, сиромаштија, смрт, но пак и со онаа упорност да се опстане, да се преживее, да се победи! Исполнета со љубов – кон мажот, детето,родителот, пријателот, но и кон човекот воопшто – љубов која те тера да направиш нешта кои инаку не си способен да ги направиш.
  Зошто ми се допадна?
  Зашто ме отрезни, ме освести да размислам – ние сега сме во тешка состојба? Ние сега живееме во лошо време!? На нас сега ни е многу тешко!?
  А што правиме ако ни е тешко за да промениме нешто?
  Да се осознае за едно такво тешко време, време на пораз, време на капитулирање, а сепак да се има надеж!
  Си велам сите ние да живеевме во тоа време, ќе ја предадевме војната на Хитлер со првиот истрел. Би сакала да има и денес повеќе храбри жени како Славејот.
  КНИГА која ја препорачувам од срце.

 4. :

  5 out of 5

  👏👏

 5. :

  5 out of 5

  prekrasna drama isprepletena so ljubov, hrabrost i emocii. vredi da se procita

 6. :

  5 out of 5

  Прекрасна книга, приказната е предобра – вреди да се прочита, незаборавна историска драма со примеси на романса и брзо читлив стил на пишување. Не ја пропуштајте 🙂

 7. :

  4 out of 5

  Добра историска книга прикажана со многу емоции!

 8. :

  5 out of 5

  Книга што ќе ги разбуди сите скриени сетила за кои што мислиш дека ги не немаш. Фантастично изработени ликови за време на 2 – та Светка војна и доловени сите слики на едно место.

 9. (го има купено овој производ од сајтот):

  5 out of 5

  Преубава историска романса,многу емоции и љубов на едно место.❤

 10. (го има купено овој производ од сајтот):

  5 out of 5

  Обожавам вакви книги што покажуваат колку храброст, истрајност, пожртвуваност има во една ЖЕНА! После завршување се затекнав себеси како гуглам за случувањата во Втората светска војна, конкретно тој период што го опфаќа книгата. Сакам такви книги што ме тераат да барам на интернет, да дознаам нешто повеќе. Базирана на вистинска приказна, оваа книга е просто совршенство!

 11. :

  5 out of 5

  Прекрасна, емотивна историска книга, која ја опишува храброста за време на војната ❤️

 12. :

  5 out of 5

  Неверојатна драма што ме трогна со храброста на едниот лик, со љубовта за која вреди да се умре, за битката до последен здив.