• img-book

  Елизабет Хејнс


ISBN: 978-608-4672-13-5

Скриена во најмрачниот агол

од: Елизабет Хејнс
4.89 од 5 од 9 оцени на читатели
9 оцени од читатели

Пред четири години…
Прекрасниот, харизматичен и спонтан Ли изгледа премногу совршен за да биде реален. Пријателките на Кетрин очигледно се согласуваат, бидејќи секоја една од нив паѓа на неговиот шарм. Но она што почнува како силна привлечност и страсен секс се претвора во нездрава љубомора и Кетрин сфаќа дека Ли има и една друга, многу помрачна страна. Неговото агресивно и посесивно однесување почнува страшно да ја плаши, но никој не ѝ верува кога таа ќе ги сподели своите стравови. Контролирана во секоја секунда од денот и изолирана од сѐ, скриена во најмрачниот агол од нејзиниот свет, очајната Кетрин прави план за бегство.

После четири години…
Ли е зад решетки, а Кетрин – сега Кети – опседнато ги проверува вратите и прозорите од нејзиниот стан, бидејќи не верува никому. Kога атрактивниот сосед, Стјуарт, влегува во нејзиниот живот, Кети конечно се осмелува да се надева дека љубовта и среќата можеби се можни и после сѐ… до денот кога добива телефонски повик со известување дека Ли наскоро излегува од затвор.

button-new

420 ден

Моментално недостапна

Клучни зборови: ,
Запознајте се со авторот
avatar-author
- Elizabeth Haynes
Елизабет Хејнс е британска писателка на крими трилери. Таа пораснала во Сифорд, Сасекс и студирала англиски и германски јазик и Историја на уметност на Универзитетот во Лестер. Претходно работела како разузнавачки аналитичар во полицијата, а денес живее во Норфолк со нејзиниот сопруг и син.
Книги од Елизабет Хејнс
Рецензија на уредник

Скриена во најмрачниот агол создаде илјадници обожаватели ширум светот, однесе неколку поважни награди и заслужено доби превод во 32 земји. Што е она што ги маѓепса читателите на оваа книга?

Пред четири години…
Кетрин Бејли премногу долго ужива во животот како слободна девојка за да може да препознае добар тип кој вреди да се задржи за конечно да се почне нешто сериозно. Прекрасниот, харизматичен и спонтан Ли изгледа премногу совршен за да биде реален. А нејзините пријателки очигледно се согласуваат, бидејќи секоја една од нив паѓа на неговиот шарм. Но она што почнува како силна привлечност и страсен секс се претвора во нездрава љубомора и Кетрин сфаќа дека Ли има и една друга, многу помрачна страна. Неговото агресивно и посесивно однесување почнува страшно да ја плаши, но никој не ѝ верува кога таа ќе ги сподели своите стравови. Контролирана во секоја секунда од денот и изолирана од сѐ, скриена во најмрачниот агол од нејзиниот свет, очајната Кетрин прави план за бегство.

После четири години…
Ли е зад решетки, а Кетрин – сега Кети – опседнато ги проверува вратите и прозорите од нејзиниот стан, бидејќи не верува никому. Но кога атрактивниот сосед, Стјуарт, влегува во нејзиниот живот, Кети конечно се осмелува да се надева дека љубовта и среќата можеби се можни и после сѐ… до денот кога добива телефонски повик со известување дека Ли наскоро излегува од затвор. До денот кога почнува да наоѓа преместени предмети низ својот стан… еден од старите трикови на Ли. Уверена дека тој е вратен, Кети се подготвува овој пат да се бори со демоните од своето минато.

Делумно драма, делумно романса, делумно морничав, опсесивен трилер – оваа книга ќе ви зададе тешка задача доколку сакате да ја оставите сред читање. Иако почнуваме да ја читаме со прилично добра претстава за тоа што се случува според описот на задната корица, книгата паралелно раскажува за двете времиња: пред четири години и после четири години и ве влече да дознаете што се случувало во секој Божји ден. Ли е шармантен и прекрасен, дури и читателите се вљубуваат во него, дали има шанси тој навистина да е така агресивен и посесивен како што се очекува или можеби Кетрин е онаа која го губи умот поради траумите во животот и навистина не заслужува човек да ѝ верува.

Kнигата е голема, околу 430 страници, но нема да ви биде здодевно, ќе прелетате низ страниците и нема да бидете разочарани на крајот. Како што вели авторката на прашањата на крајот од оваа книга, ликовите продолжуваат да живеат и после книгата, само што читателите повеќе не се во можност да ѕиркаат во нивните животи…

Па, оваа книга е MUST READ за 2012 година!

Детали

ISBN: 978-608-4672-13-5
Издавач: Издавачка куќа Сакам Книги
Година на издавање: 2012
Број на страници: 430

 1. :

  5 out of 5

  Omilenata kniga! Kniga sto napravi da se zaljubam vo psiholoski trileri! A MUST!

 2. :

  5 out of 5

  Edna od najdobrite knigi koi gi imam procitano, delo sto se pameti… I posle tolku godini se sekavam na se, kako da mi e vcera procitana… Preporacuvam!

 3. :

  5 out of 5

  Одлична е.

 4. :

  5 out of 5

  Прекрасен психолошки трилер! Брзо те привлекува и брзо се чита! Една од подобрите психолошки книги до сега што сум ги читала! 🙂

 5. :

  5 out of 5

  Книгата не можев да ја испуштам од раце до последната страна. Навистина опсесивен трилер со многу добро исткаена приказна поделена на “минатото” и “сегашноста”. Топло препорачувам.

 6. (го има купено овој производ од сајтот):

  5 out of 5

  Значи баш напнат трилер,не те остава на мир се до последната страница!🤯❤

 7. :

  4 out of 5

  Баш напнат и опсесивен трилер/романса… авторката буквално ве заковува за книгата… 4.5/5

 8. :

  5 out of 5

  Немам прочитано подобра книга. Те допира со срж!

 9. :

  5 out of 5

  Немам зборови за книгава, навистина одлична… Сакам книги имате најдобро одбрани наслови, продолжете така 🙂