• img-book

  Кели Орам

Попуст!

ISBN: 978-608-4672-96-8

Синдер & Ела

од: Кели Орам
5 од 5 од 6 оцени на читатели
6 оцени од читатели

Помината е цела една година од сообраќајната несреќа на Ела, благодарение на која таа останува без мајка, со куп лузни по телото и неспособна да се движи без помагало. По долгиот и тежок процес на заздравување, Ела е принудена да се пресели кај таткото кој ја напуштил уште кога била мало дете. Ако Ела сака да побегне од домот на татко ѝ и нејзиното ново ужасно „семејство“, мора да ги убеди нејзините доктори дека е способна, физички и емоционално, да живее сама. Проблемот лежи во тоа што таа уште не е подготвена за тоа. И нема ниедна друга идеја како би можела да го отпочне овој процес на заздравување, освен повторно да се поврзе со единствената останата личност на светот која некогаш ѝ значела нешто – нејзиниот анонимен најдобар пријател од интернет – Синдер.

Холивудската ѕвезда Брајан Оливер има репутација на проблематично момче. Веќе се шират гласини дека е можно да биде номиниран за Оскар, но неговиот менаџер е убеден дека луѓето никогаш нема да почнат да го сметаат за сериозен актер ако не ги остави лудите денови зад себе. Па со цел да го изгаснат огнот околу неговата репутација на лошо момче, неговите агенти организираат лажна свршувачка со негова колешка актерка. Брајан не е воодушевен од идејата – ниту пак од неговата лажна свршеница – но решава дека ќе издржи ако тоа може да му донесе Оскар. Тогаш добива еден изненадувачки мејл кој менува буквално сѐ.

button-new

390 ден234 ден

Моментално недостапна

Запознајте се со авторот
avatar-author
Кели Орам ја има напишано својата прва книга на петнаесетгодишна возраст - приказна за нејзината омилена музичка група, The Backstreet Boys, за која нејзината фамилија и пријатели уште ја задеваат. Oпседната e со читање, премногу зборува и обожава да срка шлаг со лажица. 
Книги од Кели Орам
За книгата
Детали

ISBN: 978-608-4672-96-8
Издавач: Издавачка куќа Сакам Книги
Година на издавање: 2018
Број на страници: 324

 1. :

  5 out of 5

  Книгата е многу добра, полна со случки кои ќе ве фасцинираат и вреди да се прочита. Ја препорачувам посебно за тинејџери!!!!!!

 2. :

  5 out of 5

  “Што ако твојот најдобар анонимен пријател од интернет всушност е голема ХОЛИВУДСКА ЅВЕЗДА?”

  Синдер458, или само Синдер, е најдобриот пријател на Ела, со исклучок на мајка и, иако тие никогаш се немаат сретнато во живо. Никогаш не разговарале на телефон. Контактираат само преку мејлови и пораки на интернет, уште откако тој налетал на нејзиниот блог, Мудрите зборови на Еламара, пред две години.

  “Шокантно, знам, но јас си бев нормална на времето. Имав пријатели, излегував со момчиња, имав живот… Имаше луѓе на кои им се допаѓав и ме сакаа.”

  Блогот на Ела е блог со критики за книги и филмови. Името Еламара е во чест на нејзиниот омилен лик од нејзиниот омилен серијал книги, Хрониките на Синдер. Тоа е научно фантастичен серијал напишан во седумдесетите што се претвори во една од најсаканите приказни во модерната литература. Холивуд конечно ќе снима филм по првата книга, Принцот Друид.
  Еламара, исто така, е вистинското име на Ела.

  “Не се сеќавам на многу детали од несреќата, но стравот што го почувствував тој ден се уште е кристално јасен во мојата меморија.”

  Помината е цела една година од сообраќајната несреќа на Ела. Една година од денот кога таа остана без својата мајка. После поминати осум недели на интензивна нега, а потоа уште шест месеци во центар за рехабилитација, таа конечно е слободна. По долгиот и тежок процес на заздравување, Ела е принудена да се пресели кај татко и. Сега за неа треба да се грижи човекот кој излегол од нејзиниот живот пред десет години- тој и жената за која ја имаше оставено, заедно со двете нејзини ќерки со кои ја имаше заменето Ела.

  “Има многу луѓе на светот што ќе можат да ги занемарат лузните и да ја гледаат само девојката внатре.”

  Како последица од сообраќајната несреќа, Ела има неколку лузни по телото и не може да се движи без помагало. По несреќата таа ги губи сите контакти со своите најблиски пријатели.

  “Вистинската убавина доаѓа однатре. Ако се чувствуваш убаво, тогаш и ќе им изгледаш убаво на другите без разлика што се гледа однадвор.”

  Доколку Ела сака да побегне од домот на татко и и нејзиното ново ужасно “семејство”, мора да ги убеди нејзините доктори дека е способна, физички и емоционално, да живее сама. Проблемот лежи во тоа што таа уште не е подготвена за тоа. И нема ниедна друга идеја како би можела да го започне овој процес на заздравување, освен повторно да се поврзе со единствената останата личност на светот која некогаш и значела нешто- нејзиниот анонимен пријател од интернет- Синдер.

  “Се насмеав, искрено, среќно, од срце. Тоа ми беше првото вистинско смеење од несреќата наваму. Во таа моја смеа немаше ништо вештачко или присилено. Не се насмеав затоа што без вознемирена за нешто или затоа што се обидував да ги скријам вистинските чувства. Се насмеав само затоа што бев добро расположена.”

  Холивудската ѕвезда, Брајан Оливер има репутација на проблематично момче. Веќе се шират гласини дека е можно да биде номиниран за Оскар, но неговиот менаџер е убеден дека луѓето никогаш нема да почнат да го сметаат за сериозен актер ако не ги остави лудите денови зад себе.

  “Дали навистина беше судбина? Дали тој навистина веруваше во судбина?”

  Со цел да го изгаснат огнот околу неговата репутација на лошо момче, неговите агенти организираат лажна свршувачка со неговата колешка актерка. Брајан не е воодушевен од идејата, ниту пак од неговата лажна свршеница, но одлучува дека ќе мора да издржи ако тоа може да му донесе Оскар. Тогаш добива еден неочекуван мејл, кој буквално менува се.

  “Ние сме Синдер и Ела, жено! Мора да го добиеме нашиот среќен крај од бајките!”

  Ова е книга за храброста, упорноста, вербата и љубовта. Книга која на моненти ќе успее да ве растажи, но веднаш потоа ќе ве насмее и расположи. Многу ми се допадна тоа како се изградени карактерите на Брајан и Ела. Тие ќе ви помогнат да сфатите дека животот не е совршен и дека не е се како што изгледа. Топло ви ја препорачувам и се надевам дека ќе ве освои оваа приказна уште на самиот почеток.

  “Може ли, ‘И си живееја среќно до крајот на животот?’ “ ❤

 3. :

  5 out of 5

  “Што ако твојот најдобар анонимен пријател од интернет всушност е голема ХОЛИВУДСКА ЅВЕЗДА?”

  Синдер458, или само Синдер, е најдобриот пријател на Ела, со исклучок на мајка и, иако тие никогаш се немаат сретнато во живо. Никогаш не разговарале на телефон. Контактираат само преку мејлови и пораки на интернет, уште откако тој налетал на нејзиниот блог, Мудрите зборови на Еламара, пред две години.

  “Шокантно, знам, но јас си бев нормална на времето. Имав пријатели, излегував со момчиња, имав живот… Имаше луѓе на кои им се допаѓав и ме сакаа.”

  Блогот на Ела е блог со критики за книги и филмови. Името Еламара е во чест на нејзиниот омилен лик од нејзиниот омилен серијал книги, Хрониките на Синдер. Тоа е научно фантастичен серијал напишан во седумдесетите што се претвори во една од најсаканите приказни во модерната литература. Холивуд конечно ќе снима филм по првата книга, Принцот Друид.
  Еламара, исто така, е вистинското име на Ела.

  “Не се сеќавам на многу детали од несреќата, но стравот што го почувствував тој ден се уште е кристално јасен во мојата меморија.”

  Помината е цела една година од сообраќајната несреќа на Ела. Една година од денот кога таа остана без својата мајка. После поминати осум недели на интензивна нега, а потоа уште шест месеци во центар за рехабилитација, таа конечно е слободна. По долгиот и тежок процес на заздравување, Ела е принудена да се пресели кај татко и. Сега за неа треба да се грижи човекот кој излегол од нејзиниот живот пред десет години- тој и жената за која ја имаше оставено, заедно со двете нејзини ќерки со кои ја имаше заменето Ела.

  “Има многу луѓе на светот што ќе можат да ги занемарат лузните и да ја гледаат само девојката внатре.”

  Како последица од сообраќајната несреќа, Ела има неколку лузни по телото и не може да се движи без помагало. По несреќата таа ги губи сите контакти со своите најблиски пријатели.

  “Вистинската убавина доаѓа однатре. Ако се чувствуваш убаво, тогаш и ќе им изгледаш убаво на другите без разлика што се гледа однадвор.”

  Доколку Ела сака да побегне од домот на татко и и нејзиното ново ужасно “семејство”, мора да ги убеди нејзините доктори дека е способна, физички и емоционално, да живее сама. Проблемот лежи во тоа што таа уште не е подготвена за тоа. И нема ниедна друга идеја како би можела да го започне овој процес на заздравување, освен повторно да се поврзе со единствената останата личност на светот која некогаш и значела нешто- нејзиниот анонимен пријател од интернет- Синдер.

  “Се насмеав, искрено, среќно, од срце. Тоа ми беше првото вистинско смеење од несреќата наваму. Во таа моја смеа немаше ништо вештачко или присилено. Не се насмеав затоа што без вознемирена за нешто или затоа што се обидував да ги скријам вистинските чувства. Се насмеав само затоа што бев добро расположена.”

  Холивудската ѕвезда, Брајан Оливер има репутација на проблематично момче. Веќе се шират гласини дека е можно да биде номиниран за Оскар, но неговиот менаџер е убеден дека луѓето никогаш нема да почнат да го сметаат за сериозен актер ако не ги остави лудите денови зад себе.

  “Дали навистина беше судбина? Дали тој навистина веруваше во судбина?”

  Со цел да го изгаснат огнот околу неговата репутација на лошо момче, неговите агенти организираат лажна свршувачка со неговата колешка актерка. Брајан не е воодушевен од идејата, ниту пак од неговата лажна свршеница, но одлучува дека ќе мора да издржи ако тоа може да му донесе Оскар. Тогаш добива еден неочекуван мејл, кој буквално менува се.

  “Ние сме Синдер и Ела, жено! Мора да го добиеме нашиот среќен крај од бајките!”

  Ова е книга за храброста, упорноста, вербата и љубовта. Книга која на моненти ќе успее да ве растажи, но веднаш потоа ќе ве насмее и расположи. Многу ми се допадна тоа како се изградени карактерите на Брајан и Ела. Тие ќе ви помогнат да сфатите дека животот не е совршен и дека не е се како што изгледа. Топло ви ја препорачувам и се надевам дека ќе ве освои оваа приказна уште на самиот почеток.

  “Може ли, ‘И си живееја среќно до крајот на животот?’ “

 4. :

  5 out of 5

  “Што ако твојот најдобар анонимен пријател од интернет всушност е голема ХОЛИВУДСКА ЅВЕЗДА?”

  Синдер458, или само Синдер, е најдобриот пријател на Ела, со исклучок на мајка и, иако тие никогаш се немаат сретнато во живо. Никогаш не разговарале на телефон. Контактираат само преку мејлови и пораки на интернет, уште откако тој налетал на нејзиниот блог, Мудрите зборови на Еламара, пред две години.

  “Шокантно, знам, но јас си бев нормална на времето. Имав пријатели, излегував со момчиња, имав живот… Имаше луѓе на кои им се допаѓав и ме сакаа.”

  Блогот на Ела е блог со критики за книги и филмови. Името Еламара е во чест на нејзиниот омилен лик од нејзиниот омилен серијал книги, Хрониките на Синдер. Тоа е научно фантастичен серијал напишан во седумдесетите што се претвори во една од најсаканите приказни во модерната литература. Холивуд конечно ќе снима филм по првата книга, Принцот Друид.
  Еламара, исто така, е вистинското име на Ела.

  “Не се сеќавам на многу детали од несреќата, но стравот што го почувствував тој ден се уште е кристално јасен во мојата меморија.”

  Помината е цела една година од сообраќајната несреќа на Ела. Една година од денот кога таа остана без својата мајка. После поминати осум недели на интензивна нега, а потоа уште шест месеци во центар за рехабилитација, таа конечно е слободна. По долгиот и тежок процес на заздравување, Ела е принудена да се пресели кај татко и. Сега за неа треба да се грижи човекот кој излегол од нејзиниот живот пред десет години- тој и жената за која ја имаше оставено, заедно со двете нејзини ќерки со кои ја имаше заменето Ела.

  “Има многу луѓе на светот што ќе можат да ги занемарат лузните и да ја гледаат само девојката внатре.”

  Како последица од сообраќајната несреќа, Ела има неколку лузни по телото и не може да се движи без помагало. По несреќата таа ги губи сите контакти со своите најблиски пријатели.

  “Вистинската убавина доаѓа однатре. Ако се чувствуваш убаво, тогаш и ќе им изгледаш убаво на другите без разлика што се гледа однадвор.”

  Доколку Ела сака да побегне од домот на татко и и нејзиното ново ужасно “семејство”, мора да ги убеди нејзините доктори дека е способна, физички и емоционално, да живее сама. Проблемот лежи во тоа што таа уште не е подготвена за тоа. И нема ниедна друга идеја како би можела да го започне овој процес на заздравување, освен повторно да се поврзе со единствената останата личност на светот која некогаш и значела нешто- нејзиниот анонимен пријател од интернет- Синдер.

  “Се насмеав, искрено, среќно, од срце. Тоа ми беше првото вистинско смеење од несреќата наваму. Во таа моја смеа немаше ништо вештачко или присилено. Не се насмеав затоа што без вознемирена за нешто или затоа што се обидував да ги скријам вистинските чувства. Се насмеав само затоа што бев добро расположена.”

  Холивудската ѕвезда, Брајан Оливер има репутација на проблематично момче. Веќе се шират гласини дека е можно да биде номиниран за Оскар, но неговиот менаџер е убеден дека луѓето никогаш нема да почнат да го сметаат за сериозен актер ако не ги остави лудите денови зад себе.

  “Дали навистина беше судбина? Дали тој навистина веруваше во судбина?”

  Со цел да го изгаснат огнот околу неговата репутација на лошо момче, неговите агенти организираат лажна свршувачка со неговата колешка актерка. Брајан не е воодушевен од идејата, ниту пак од неговата лажна свршеница, но одлучува дека ќе мора да издржи ако тоа може да му донесе Оскар. Тогаш добива еден неочекуван мејл, кој буквално менува се.

  “Ние сме Синдер и Ела, жено! Мора да го добиеме нашиот среќен крај од бајките!”

  Ова е книга за храброста, упорноста, вербата и љубовта. Книга која на моненти ќе успее да ве растажи, но веднаш потоа ќе ве насмее и расположи. Многу ми се допадна тоа како се изградени карактерите на Брајан и Ела. Тие ќе ви помогнат да сфатите дека животот не е совршен и дека не е се како што изгледа. Топло ви ја препорачувам и се надевам дека ќе ве освои оваа приказна уште на самиот почеток.

  “Може ли, ‘И си живееја среќно до крајот на животот?’ “

 5. (го има купено овој производ од сајтот):

  5 out of 5

  Mnogu ubava, me trogna. Ja preporacuvam

 6. :

  5 out of 5

  Многу убава, ја препорачувам од срце.