• img-book

  Симон Елкелс


ISBN: 978-608-4672-05-0

Перфектна хемија

од: Симон Елкелс
4.9 од 5 од 10 оцени на читатели
10 оцени од читатели

Една осумнаесетгодишна матурантка со внимателно создаден „перфектен“ живот. Со перфектна маска, со перфектен изглед, со „перфектно“ семејство, со перфектно момче, со група најдобри пријатели, со ветувачка иднина, со беспрекорна репутација. Или барем така мислат оние околу неа…

Едно осумнаесетгодишно лошо момче со ужасно минато и уште помрачна иднина, со група пријатели бандити, со семејство кое зависи од него, со куп проблеми и без страв. Тој нема соништа, нема амбиции, нема цели затоа што и покрај тоа што има потенцијал, Алекс е свесен дека таквите како него никогаш не стигнуваат далеку…

Еден важен проект по хемија кој ги спојува како партнери и еден облог дека лошото момче може да ја освои добрата девојка кој ги поврзува во игра. Но оваа игра е како игра со оган – колку и да е забавно и изгледа безопасно, ако премногу му се приближиш, огнот ќе те изгори и ќе остави лузни.

button-new

380 ден

Моментално недостапна

Клучни зборови: ,
Запознајте се со авторот
avatar-author
- Simone Elkeles - 1970
Симон Елкелс е американска авторка најдобро позната по тинејџерската романса „Перфектна хемија“. Таа е најпродаван автор за млади на Њујорк тајмс. Родена и израсната во предградието на Чикаго, таа и денес живее таму.
Книги од Симон Елкелс
Рецензија на уредник

Една осумнаесетгодишна матурантка со внимателно создаден „перфектен“ живот. Со перфектна маска, со перфектен изглед, со „перфектно“ семејство, со перфектно момче, со група најдобри пријатели, со ветувачка иднина, со беспрекорна репутација. Или барем така мислат оние околу неа…

Едно осумнаесетгодишно лошо момче со ужасно минато и уште помрачна иднина, со група пријатели бандити, со семејство кое зависи од него, со куп проблеми и без страв. Тој нема соништа, нема амбиции, нема цели затоа што и покрај тоа што има потенцијал, Алекс е свесен дека таквите како него никогаш не стигнуваат далеку…

Еден важен проект по хемија кој ги спојува како партнери и еден облог дека лошото момче може да ја освои добрата девојка кој ги поврзува во игра. Но оваа игра е како игра со оган – колку и да е забавно и изгледа безопасно, ако премногу му се приближиш, огнот ќе те изгори и ќе остави лузни.

Она што Британи Елис не го знае е дека нејзината маска и „перфектен“ живот ќе почнат да ѝ се распаѓаат пред очи. Она што Алекс Фуентес не го знае е дека Британи не е само арогантна популарна девојка, туку вистинска личност со вистински проблеми која ќе го натера да стави точка на лошиот живот кој досега го живеел и да побара нешто повеќе од својата иднина.

За сите млади кои сè уште го бараат својот пат, за оние кои не се чувствуваат добро во „својата кожа“ која им е наметната од други, за сите кои се чувствуваат помалку вредно и важно од останатите, за сите на кои им е потребна инспирација, за сите кои бараат уживање и позитивна енергија, за сите кои бараат одобрување за своите постапки, а длабоко во себе не им е потребно, за сите кои веруваат дека не е лесно да се обидуваш да бидеш совршен, за сите кои веруваат дека класните разлики не можат да ги разделат луѓето и не можат да направат разлика во големината на љубовта… За сите оние на кои им се допадна „Три метри над небото“…

Интернационално популарен роман за млади со 4 освоени награди.

Детали

ISBN: 978-608-4672-05-0
Издавач: Издавачка куќа Сакам Книги
Година на издавање: 2012
Број на страници: 366

 1. :

  5 out of 5

  Прекрасна љубовна приказна која се чита во еден здив! Моја омилена книга. Не можев да ја оставам кога почнав да ја читам! Топло ја препорачувам.

 2. :

  5 out of 5

  Предобра! Уште на првата страница направи да ја вбројам во листата на омилени книги. Топло ја препорачувам❤

 3. :

  5 out of 5

  Врвна книга. Се чита во еден здив. Прекрасна љубовна приказна за две различни фамилии, две различни класи. Уште еден доказ дека љубовта нема граници. Чиста десетка. Ви ја препорачувам.

 4. :

  5 out of 5

  Убава љубовна приказна,брза и лесна за читање.🤗
  Потсетува на филмот “3 metros sombre el cielo”.

 5. :

  4 out of 5

  Можеби малку повеќе потсетува на Три метри над небото, но е супер на свој начин… ептен ви ја препорачувам!

 6. :

  5 out of 5

  Перфектна како и насловот; неверојатно добра книга!

 7. :

  5 out of 5

  Одлична книга, толку многу ја засакав што ги прочитав и другите две продолженија на англиски, а прочитав и други книги од Симон Елкелс одлична авторка треба да има повеќе преводи на нејзини дела!

 8. :

  5 out of 5

  Прекрасна книга која се чита во еден здив, но би било добро да ги добиеме и другите две продолженија која ги има оваа книга. Со нетрпение ги очекувам !!!!!!!!!!!

 9. :

  5 out of 5

  Предобра книга 🙂

 10. :

  5 out of 5

  Ја обожавам оваа книга!