• img-book

  Алекс Мајклидис


ISBN: 978-608-260-022-2

Немата пациентка

од: Алекс Мајклидис
4.55 од 5 од 11 оцени на читатели
11 оцени од читатели

Алисија Беренсон има навидум совршен живот. Таа е позната сликарка мажена за популарен и баран моден фотограф, живее во грандиозна куќа со огромни прозорци со поглед кон парк во една од најелитните населби во Лондон. Една вечер, нејзиниот сопруг Габриел се враќа дома доцна од фотосесија, и Алисија му пука петпати во лице, а потоа никогаш повеќе не прозборува ни збор.

Нејзиното одбивање да зборува или да даде какво било објаснување ја претвора оваа домашна трагедија во нешто многу поголемо, мистерија која ја потпалува имагинацијата на јавноста и ја прави Алисија уште поозлогласена. Цената на нејзините уметнички дела вртоглаво расте, а таа, немата пациентка, е скриена од таблоидите и рефлекторите во обезбеденo психијатриско одделение во Лондон.

Тео Фабер е психијатар за криминалци кој многу долго ја чека можноста да работи со Алисија. Неговата одлучност да ја натера да прозбори и да ја разоткрие мистеријата за тоа зошто го застрелала нејзиниот сопруг се испреплетува со неговите сопствени мотиви – потрага по вистината што не му дава мир. Зошто му е пак нему сево ова толку важно?

button-new

450 ден

Моментално недостапна

Запознајте се со авторот
avatar-author
1977
Alex Michaelides was born in Cyprus in 1977. He studied English literature at Cambridge University and earned his MA in screenwriting at the American Film Institute in Los Angeles. He wrote the film The Devil You Know. His first novel,The Slient Patient, was published in 2019.
Книги од Алекс Мајклидис
Рецензија на уредник

Проверете подоцна…

Детали

ISBN: 978-608-260-022-2
Издавач: Издавачка куќа Сакам Книги
Година на издавање: 2019
Број на страници: 350

 1. :

  5 out of 5

  Предобар трилер. Уживав како со секое ново поглавје се зголемуваше напнатоста во оваа мистерија. Стилот на пишување е беспрекорен, лесно се чита. Уживав и во грчката митологија што одлично е испреплетена низ целата приказна.
  Ја препорачувам….

 2. :

  5 out of 5

  Предобар трилер, се чита во еден здив…со малку избрзан крај…
  Вреди да се прочита…

 3. :

  4 out of 5

  Одличен трилер со разочарувачки и избрзан крај.

 4. :

  5 out of 5

  Ми беше супер трилерче,ама крајот ептен ме разочара.Целата книга и приказна одлично скроена,заплетите перфектни,на моменти ти се одзема здивот,за на крај со трчање колку да се напише нешто.Мислам дека да имаше уште неколку страни плус дообјаснување,приказната ќе беше врвна.Секако вреди да се прочита.😊

 5. :

  5 out of 5

  Се чита страшно брзо (не повеќе од два дена), има супер пресврт што воопшто не го очекував!
  Одличен заплет, убаво е доловена психолошката состојба на ликовите, лесен стил на пишување; ја препорачувам 🙂

 6. :

  3 out of 5

  Ovekuvav poveke. Precenata

 7. :

  5 out of 5

  Предобар трилер. Неочекуван крај

 8. :

  5 out of 5

  Врв

 9. :

  5 out of 5

  Врвен трилер, го прочитав на едно седнување.

 10. :

  3 out of 5

  Добар трилер Можеби ќе му дадев повеќе ѕвезди да не беше чувството дека некој ме лажел цело време. Така се осетив со оваа книга и тоа е она што ми пречи кај психолошките трилери кои се пишуваат во последно време. Така е ама не е така. И оној diary thing… Во последно време сите книги го имаат. кај Ејми ја нема ми беше совршено прикажан, тука ми беше таа приказна полна со нелогичности… давање на дневнкот, па повторно враќање…како и да е интересен plot, и во секој случај брзо се впива приказната.

 11. (го има купено овој производ од сајтот):

  5 out of 5

  Ако ова е прво дело на авторот, што ќе биде следно? Предобар трилер кој не се испушта од рака, а крајот непредвилив.