• img-book

  Али Мартинез

Попуст!

ISBN: 978-608-260-026-0

Најмрачното изгрејсонце

од: Али Мартинез
5 од 5 од 4 оцени на читатели
4 оцени од читатели

Шарлот Милс е млада докторка воркохоличарка која веќе десет години се дави во темнината што го консумира нејзиниот живот. Десет години, од моментот кога нејзиното шестмесечно синче го киднапираат во парк додека таа се обидува да му го спаси животот на туѓо дете. Шарлот не живее, таа само механички тера ден за ден, работи од утро до мрак, крева раце од секаков приватен живот, не може да поднесе да биде во близина на деца и одбива да се откаже од надежта дека некогаш можеби ќе го пронајде својот син.

Два збора – толку требаше да се изгасне сонцето од моето небо. „Го нема“. Десет години ме консумираше мрак.

На крајот, пет едноставни, длабоки збора беа она што ми даде надеж за ново изгрејсонце. „Здраво. Јас сум Портер Рис“.

Кога го запознава Портер Рис, Шарлот за првпат по десет години добива волја за живот. Но и Портер има своја приказна, своја трагедија и своја темнина… Прашањето е дали тој ќе ѝ помогне конечно да тргне кон светлината или неговата темнина најпосле ќе ги проголта двајцата?

Најмрачното изгрејсонце е прв дел од дуетот The darkest sunrise, а вториот дел, Најсветлото зајдисонце, е веќе во подготовка.

button-new

390 ден229 ден

Количина:
Клучен збор:
Запознајте се со авторот
avatar-author
Али Мартинез е млада авторка која главно пишува дуети, односно книги составени од два дела, и пронаоѓајќи го рецептот за успех, сите нејзини книги се бестселери на Амазон. Нејзините приказни се ретко оригинални и уникатни, па некои ја нарекуваат Колин Хувер за возрасни.
Книги од Али Мартинез
За книгата
Детали

ISBN: 978-608-260-026-0
Издавач: Издавачка куќа Сакам Книги
Година на издавање: 2019
Број на страници: 275

 1. :

  5 out of 5

  Преубава приказна, препорачувам 🙂

 2. :

  5 out of 5

  #НајдобраРецензија
  #ТеПредизвикувамеДаЧиташ
  #СакамКнигиПредизвик2

  Дует”Најмрачното изгрејсонце” и “Најсветлото зајдисонце”

  “Секогаш е најтесно пред зори,само треба да почекаме уште малку.Сонцето секогаш изгрева”.

  Неверојатно!Романтично,шокантно,длабоко, емотивно и толку реално.Едноставно го “проголтав” овој неверојатен дует.Постојат моменти во вашиот живот што би дале се за да се избришат.Ужасни настани низ кои живеете и немате идеја како да продолжите натаму.Али Мартинез ги споила буквите и слоговите и создала такви зборови и реченици од кои излегла оваа неверојатна приказна.Приказна која што ти го одзема здивот,ти го уништува срцето за на крајот да те излекува.Мартинез ткае сложена мрежа од вистини,лаги,тага,вина,желба,надеж и родителска љубов и создава пресврт што ве држи до самиот крај.Во овој дует има и темнина и тага,но има и светлина и надеж.Ќе ви се скрши срцето, авторката ќе ве одведе во приказна што долго време ќе биде во вашата глава.

  Шарлот Милс е докторка посветена на своите пациенти и секој момент го поминува во болница за да биде зафатена и да избега од нејзината реалност.Таа последните десет години ги посветува на својата кариера,оставајќи малку време за приватен живот,па дури и за љубов.Затоа што нејзиниот ум се бори со темнината што ја “јаде” откако нејзиното шестмесечно бебе исчезнува додека е под нејзина грижа, оставајќи и го секој здив со вина и жалење.
  Портер Рис е вдовец и самохран татко на две деца кои се светлото на неговиот живот И тој како Шарлот има сопствена болка во срцето,но ја занемарува грижејќи се за децата.Тој никогаш нема да заборави колку бил блиску да ги изгуби сите што ги сака.Напорно работи да им обезбеди среќен и стабилен живот на своите деца и да биде родител каков што заслужуваат,цело време давејќи се во беспомошност додека гледа како здравјето на неговиот син секој ден е се полошо.
  Судбината ги спојува Портер и Шарлот и се чини дека се создадени еден за друг,сродни души.Нивната врска се развива во нешто единствено и уникатно.Од моментот кога ќе се погледнат настанува хемија меѓу нив,а темнината која ги опфаќа станува место каде што ќе се лекуваат еден со друг.Тие се еден за друг светло во темнината.Но,она што им ги спојува животите е токму тоа што ќе ги уништи.Се’ се менува кога нивните животи одеднаш се судираат,но и при овој пад на недоверба и сомнеж не можат да ги избришат нивните чувства еден за друг.На крајот мора да одлучат дали тие чувства би преживеале во битка во која и двајцата се подготвени да се борат до последен здив.

  Ова е вознемирувачка,длабоко потресна приказна за двајца луѓе кои наоѓаат среќа откако долго живееле во сенка на тагата,ви ја препорачувам со задоволство.Срцепарателно,поразително,совршен вртлог на емоции,а зборовите ви го одземаат здивот.Овој дует е еден од најпривлечните и највозбудливите читања.

  “Коските можат да се скршат со стапови,но зборовите можат да го уништат целиот живот”.

 3. (го има купено овој производ од сајтот):

  5 out of 5

  Прекрасна книга полна со емоции

 4. :

  5 out of 5

  Преубава приказна!😍 Многу ми се допадна,полна книга емоции. Лесно и брзо читлива,за да се опуштиш е супер.
  Препорачувам!😇