• img-book

  Себастијан Фицек


ISBN: 978-608-260-111-3

На пат кон дома

од: Себастијан Фицек
4.75 од 5 од 4 оцени на читатели
4 оцени од читатели

Оној кој го знае часот на својата смрт веќе почнал да умира малку по малку…

Сабота е, нешто малку по 22:00 часот. Јулс Танберг е на смена како волонтер во телефонската служба за жени кои бараат смирувачки глас на другиот крај на линијата за да ги придружува додека се враќаат накај дома доцна навечер или каде што се јавуваат во итни случаи. Но досега, ниеден од тие случаи не бил ништо којзнае колку сериозно. Дефинитивно ништо опасно по живот. Сѐ до денес. Сѐ до разговорот на Јулс со Клара.

Младата жена е преплашена. Таа е убедена дека ја следи маж кој веќе ја има нападнато еднаш претходно. Маж кој напишал еден датум на ѕидот во нејзината спална соба, и тоа го напишал со крв. Датумот кога Клара ќе умре. А тој ден доаѓа за помалку од два часа…

Мистериозен, опсесивен, вознемирувачки… ова дефинитивно е најстрашниот психолошки трилер на Фицек досега!

420 ден

Количина:
Запознајте се со авторот
avatar-author
- Sebastian Fitzek - 1971
Себастијан Фицек е германски писател и новинар. Неговата прва книга Терапија беше бестселер во Германија во 2006 година, соборувајќи ја Кодот на Да Винчи од првата позиција. Со продадени над 12 милиони книги во светот, од кои само 5 милиони во Германија, Фицек е еден од најуспешните германски  писатели.
Книги од Себастијан Фицек
За книгата
Детали

ISBN: 978-608-260-111-3
Издавач: Издавачка куќа Сакам Книги
Година на издавање: 2021
Број на страници: 360

 1. :

  4 out of 5

  Фицек уште еднаш блеска со својата испревртеност на крајот, препорака и за оваа негова книга.

 2. :

  5 out of 5

  Одличен психо-трилер со неверојатни пресврти и тензични моменти, не се остава
  од раце! Вознемирувачка, брутална и мрачна книга која изобилува со детали и описи;
  Фицек е мајстор за трилери кои продираат длабоко до човечката психа.

 3. :

  5 out of 5

  Книгата е врв. Психолошки мрачен трилер би рекла. Нема шанси да ја оставите се додека не ја прочитате целата. ☺️Во секој момент нешто ново, а што е најдобро Фицек никогаш не се повторува, ниту пак може да се претпостави што би се случувало во книгата. Тоа е она што го сакам. Најдобар, без конкуренција!
  Очекувам нови преводи од овој автор. 😊

 4. :

  5 out of 5

  Фицек како Фицек, повторно изненадува! Кога ја почнав книгава, едноставно не можев да се натерам себеси да престанам со читање. Не те остава, исполнета со шокантни настани, пресврти на секоја страница, и секако, феноменалниот и незамнлив стил на Фицек. Чиста 10ка за уште едно негово ремек дело од психотрилер. 🔥❤️