• img-book

  Роми Хаусман

Мило мое дете

од: Роми Хаусман
4 од 5 од 2 оцени на читатели
2 оцени од читатели

Во тмурна колиба без прозорци некаде во шумата, животот на Лена и на нејзините две деца следи строго дефинирани правила, кои ги поставува човекот којшто ги држи заробени – таткото: кога се јаде, кога се оди во тоалет, кога се учи… и сето тоа под неговото будно око. Тој го штити своето семејство од опасностите кои демнат во надворешниот свет и води сметка неговите деца секогаш да имаат мајка која ќе се грижи за нив.

Еден ден, Лена успева да побегне – но кошмарот продолжува. Се чини дека тиранинот сака да си го врати она што смета дека му припаѓа… Плус, под знак прашалник е дали таа навистина е жената по име „Лена“, мајка на двете деца, која исчезнала без трага пред 14 години. Полицијата и семејството на Лена очајно се обидуваат да ја состават сложувалката, чии делчиња од некоја причина не можат да се спојат во една целина.

Морничав и адреналински трилер во стилот на „Соба“ и „Ејми ја нема“ – од една од најпопуларните германски авторки.

490 ден

Количина:
Запознајте се со авторот
avatar-author
1981
Роми Хаусман, на дваесет и четири години станала главен уредник во компанија за филмска продукција во Минхен. Од раѓањето на нејзиниот син, Роми работи како хонорарец во ТВ. „МИЛО МОЕ ДЕТЕ“ е нејзиното деби. Таа живее со своето семејство во оддалечена куќа во шумата во близина на Штутгарт.
Книги од Роми Хаусман
За книгата

 1. :

  4 out of 5

  Книга што вреди да се прочита!

 2. :

  4 out of 5

  Солиден психо-трилер иако за 5 ми недостигаше уште.