• img-book

  Рута Шепетис

MKD

ISBN: 978-608-4672-21-0

Крадци и проститутки

од: Рута Шепетис
4.83 од 5 од 6 оцени на читатели
6 оцени од читатели

14ти Јуни, 1941 година
Тие ме зедоа облечена само во ноќница. Тоа не беше тропање. Тоа беше страшно трескање кое ме натера да потскокнам. Тупаници удираа по нашата влезна врата. Внатре во куќата никој не мрдаше, никој не пушташе глас. Станав и ѕирнав во ходникот. Мајка ми стоеше залепена за ѕидот, нејзините очи затворени, а лицето згрчено од вознемиреност. Таа се молеше.

Советите нѐ натискаа во камион како стока: жени, деца, стари и изнемоштени, штотуку породени со бебиња. Воз полн со учени луѓе, професори, адвокати, уметници… рекоа сме биле криминалци обвинети за контрареволуционерни активности. Најпочитуваните и најдостоинствените луѓе од Литванија, Латвија и Естонија, а вагонот во кој се возевме беше обележан со табла „Крадци и проститутки“.

Ќе те најдам“, ми рече Андриус. Најди ме, се молев секој ден. Најди ме побрзо.

Ужасна тајна на милион луѓе. Во некои војни се работи за бомбардирање. За овие луѓе и оваа војна, се работи за верување.

button-new

350 ден

Количина:
Клучни зборови: , ,
Запознајте се со авторот
avatar-author
- Ruta Sepetys - 1967
Рута Шепетис е литванска американскa писателка на историска фикција. Таа е најдобро позната по нејзината книга, Кратци и проституки, која беше Њујорк Тајмс бестселер. Нејзините книги се објавени во повеќе од педесет држави и на над триесет и шест јазици.
Книги од Рута Шепетис
Купи
Купи
Рецензија на уредник

14ти Јуни, 1941 година
Тие ме зедоа облечена само во ноќница. Тоа не беше тропање. Тоа беше страшно трескање кое ме натера да потскокнам. Тупаници удираа по нашата влезна врата. Внатре во куќата никој не мрдаше, никој не пушташе глас. Станав и ѕирнав во ходникот. Мајка ми стоеше залепена за ѕидот, нејзините очи затворени, а лицето згрчено од вознемиреност. Таа се молеше.

Советите нѐ натискаа во камион како стока: жени, деца, стари и изнемоштени, штотуку породени со бебиња. „Сите ќе умреме“, полека рече еден ќелав човек во камионот. „Ова е крајот.“ Воз полн со учени луѓе, професори, адвокати, уметници… рекоа сме биле криминалци обвинети за контрареволуционерни активности. Најпочитуваните и најдостоинствените луѓе од Литванија, Латвија и Естонија, а вагонот во кој се возевме беше обележан со табла „Крадци и проститутки“.

Илјадници луѓе во воз за добиток, со по една кофа вода и помија дневно, така поминавме илјадници километри додека да најдат совршено место за да ги скријат своите тајни од светот, за да не скријат нас од светот.

Ќе те најдам“, ми рече Андриус. Најди ме, се молев секој ден. Најди ме побрзо.

Ужасна тајна на милион луѓе. Во некои војни се работи за бомбардирање. За овие луѓе и оваа војна, се работи за верување.

Детали

ISBN: 978-608-4672-21-0
Издавач: Издавачка куќа Сакам Книги
Година на издавање: 2013
Број на страници: 260

 1. :

  5 out of 5

  Прекрасна книга! Преку голготата на девојката од Литванија дава историски осврт на она што се случувало во тој период во СССР како последица на тогашната светска политичка сцена. Во тие логори и низ таа голгота минали и многу Македонци кои ни криви , ни должни, биле пратени таму. Читав за таа девојка и плачев за сите оние кои се неправедно осудени!

 2. :

  5 out of 5

  Преубава книга, полна со емоции. Еден потресен историски запис, приказна за семејната љубов и силната волја за живот – препорачувам дефинитивно 🙂

 3. (го има купено овој производ од сајтот):

  5 out of 5

  Многу убава книга! Емоции кои допираат до срж! Ја препорачувам!

 4. (го има купено овој производ од сајтот):

  5 out of 5

  Иако не сум љубител на историски книги,сепак оваа ми се допадна.Убава приказна,држи внимание до самиот крај.😊

 5. :

  5 out of 5

  Преубава книга, просто преубава.

 6. :

  4 out of 5

  Не сум баш љубител на историска фикција, но книгава беше супер…