• img-book

    Колин Оукли


ISBN: 978-608-4672-47-0

Кога мене ќе ме нема

од: Колин Оукли
5 од 5 од 1 оцени на читатели
1 оцена од читател

Срцепарателна приказна во стилот на Првиот последен бакнеж и П.С. Те сакам која ќе ви го крши срцето реченица по реченица.
Дејзи има дваесет и седум години и веќе еднаш има победено рак на дојка. Како е можно повторно да ѝ се случува ова?
Таа се подготвува да ја прослави третата годишнина од победувањето на ракот на дојка со својот сакан сопруг Џек. Но на само некој ден од важниот датум доживува страшен шок:
нејзиниот доктор ѝ кажува дека ракот е вратен, но овој пат со дијагноза во агресивна четврта фаза.
Докторот прогнозира од четири до шест месеци живот.
И смртта е парализирачки страшна помисла – но не затоа што Дејзи се плаши за себе. Таа не може да замисли што ќе се случува со нејзиниот генијален, но шармантно беспомошен сопруг кога таа повеќе нема да биде тука да се грижи за него. Џек заборава да јаде, Џек не знае да готви, Џек е срамежлив, Џек не може сам.
И овој страв не ѝ дава сон ноќе, сè додека Дејзи не добие идеја за решение: таа мора да му најде нова жена.

button-new

400 ден

Моментално недостапна

Клучни зборови: , ,
Запознајте се со авторот
avatar-author
- Colleen Oakley
Колин Оукли е автор на „Кога мене ќе ме нема“. Таа ужива во пишувањето и додека работи често носи едноделни пижами и пие вино од цевче. Оукли живее во Атланта.
Книги од Колин Оукли
Рецензија на уредник

Срцепарателна приказна во стилот на Првиот последен бакнеж и П.С. Те сакам која ќе ви го крши срцето реченица по реченица.

Дејзи има дваесет и седум години и веќе еднаш има победено рак на дојка. Како е можно повторно да ѝ се случува ова? Таа се подготвува да ја прослави третата годишнина од победувањето на ракот на дојка со својот сакан сопруг Џек. Но на само некој ден од важниот датум доживува страшен шок: нејзиниот доктор ѝ кажува дека ракот е вратен, но овој пат со дијагноза во агресивна четврта фаза.

Докторот прогнозира од четири до шест месеци живот.

И смртта е парализирачки страшна помисла – но не затоа што Дејзи се плаши за себе. Таа не може да замисли што ќе се случува со нејзиниот генијален, но шармантно беспомошен сопруг кога таа повеќе нема да биде тука да се грижи за него. Џек заборава да јаде, Џек не знае да готви, Џек е срамежлив, Џек не може сам.

И овој страв не ѝ дава сон ноќе, сè додека Дејзи не добие идеја за решение: таа мора да му најде нова жена.

Почнувајќи со својата мисија, Дејзи обиколува локални паркови и кафетерии и веб страни во потрага по совршената жена за Џек. Но колку повеќе напредува, толку повеќе почнува да се сомнева во разумноста на својот план. Кога помислата на маж ѝ со друга жена станува премногу реална, Дејзи е принудена да одлучи што ѝ е поважно во краткото време кое ѝ е останато: среќата на нејзиниот сопруг – или нејзината?

Каква несебичност, каква љубов, каква приказна, какви емоции!

Детали

ISBN: 978-608-4672-47-0
Издавач: Издавачка куќа Сакам Книги
Година на издавање: 2015
Број на страници: 350

  1. :

    5 out of 5

    Емотивна приказна која долго не се заборава, прекрасна книга 😀