• img-book

  Паулина Сајмонс

Попуст!

ISBN: 978-608-260-116-8

Бронзениот коњаник I: Ленинград

од: Паулина Сајмонс
5 од 5 од 2 оцени на читатели
2 оцени од читатели

Златните неба и прозрачните квечерини на белите ноќи и понатаму го чуваат сјајот на минатото. Величествените споменици на царскиот град со славно минато гордо му пркосат на општото сивило на Ленинград. Војната сѐ уште не е стигната до овој прекрасен град, ниту до животите на двете сестри, Татјана и Даша, кои делат една собичка во преполн стан со нивниот брат и нивните родители. Нивниот свет се превртува наопаку кога армијата на Хитлер ја напаѓа Русија.

Но има и светлина среде целата темнина. Татјана го запознава Александар, храбар млад офицер во Црвената Армија. Тој ја привлекува со својата сила и самодоверба, со својата резервираност и мистериозност – а и таа го привлекува него. Но таа не знае дека токму тој е избраникот на нејзината сестра Даша, па Татјана се заљубува во него. Пламенот на забранетата љубов бликнува со незадржлива сила, непоколебливо спротивставувајќи се на сестринската верност и лојалност.

Набрзо, нивниот град паѓа во канџите на гладот, очајот и стравот за време на ужасната зима под безмилосната германска опсада и Александар станува нивната единствена надеж за спас. Но Александар има тајна која внимателно ја штити – тајна разорна речиси колку самата војна. Во време кога секој ден е потполно неизвесен, Александар и Татјана градат свој свет од украдени моменти, скриени погледи и прошепотени нежности. И додека околу нив се испишуваат најважните страници од руската историја, двајца млади се борат за својата љубов, бидејќи само таа може да им донесе спас.

500 ден325 ден

Моментално недостапна

Запознајте се со авторот
avatar-author
1963
Сајмонс е американска писателка со руско потекло; таа сонувала да стане писателка уште како дете во Ленинград. На десетгодишна возраст, се селат со своето семејство во Соединетите Држави, каде и во моментов живее со нејзиниот втор сопруг, Кевин Рајан и имаат четири деца.  
Книги од Паулина Сајмонс
За книгата

 1. (го има купено овој производ од сајтот):

  5 out of 5

  Прекрасна книга која никј не оставарамнодушен. Едвај чекам да го имам и вториот дел

 2. :

  5 out of 5

  Ова е книга која не се заборава. Книга која нѐ учи за болката и колку таа ни е потребна, нераскинливата љубов кон семејството, лојалноста, жртвувањето и храброста. Ја читав со грутка во грлото, тага и запрепастеност. Преубава, прекрасна, едноставно совршена. ❤️