• img-book

  Сара Џио

MKD
Попуст!

ISBN: 978-608-260-033-8

Сите цвеќиња во Париз

од: Сара Џио
5 од 5 од 3 оцени на читатели
3 оцени од читатели

Две жени се поврзани низ времето во градот Париз, поврзани со мистериозен дневник и шокантни тајни кои се протегаат од Втората светска војна до сегашноста.

Кога Керолајн се буди во една болница во Париз и не се сеќава на своето минато, се разочарува кога дознава дека со години водела тажен, осаменички живот во стан покрај Сена. Кога полека почнуваат да ѝ се враќаат некои бледи спомени од маж и мало детенце, се заколнува дека ќе ја состави сложувалката за својот живот, иако од некоја причина се чувствува како да е во опасност. Полека се спријателува со главниот готвач во едно пријатно ресторанче во близина за да не се опседнува со минатото, како и со една шокантна мистерија од пред неколку декади…

Во Париз, окупиран од нацистите, млада вдовица, Селин, си живее мирен живот со татко ѝ, локален цвеќар, и нејзината ќерка, Кози. Кога еден безмилосен германски офицер дознава дека семејството има еврејско потекло, тој почнува да ја уценува Селин, принудувајќи ја да му стане љубовница само за нејзиниот татко да биде безбеден. Тројцата почнуваат да кројат план за бегство, но нивната мисија скршнува во лош правец и саканиот татко и ќерка на Селин ги снаоѓа лоша судбина. Крајно вознемирена, Селин се плаши од најлошото. Но набрзо дознава дека Кози се искраднала и ја следела до станот каде што таа е заробена. Мотивирана како никогаш претходно, Селин сега мора да се бори да ја крие и заштити личноста што ја сака повеќе од сè.

Паралелната нарација се вкрстува кога Керолајн го наоѓа дневникот на Селин скриен во плакар и дознава дека ѕидовите на нејзиниот стан кријат мрачни тајни.

button-new

420 ден 280 ден

6 на залиха

Запознајте се со авторот
avatar-author
1978
Сара Џио е автор на 8 бестселери според Њујорк Тајмс и USA Today. Таа воедно е новинарка која има пишувано за Glamour, The New York Times, Redbook, O: The Oprah Magazine. Живее во Сиетл со трите мали синчиња.
Книги од Сара Џио
За книгата
Детали

ISBN: 978-608-260-033-8
Издавач: Издавачка куќа Сакам Книги
Година на издавање: 2019
Број на страници: 342

 1. :

  5 out of 5

  Книгата е убава, но според мене најслаба за разлика од останатите нејзини книги.

 2. (го има купено овој производ од сајтот):

  5 out of 5

  Преубава книга која плени со двете испреплетени приказни, една во сегашноста а друга во минатото за време на Втората светска војна. Иако животните стории на двете жени делуваат посебни, сепак има некоја нишка што ги спојува. Навистина одлична!

 3. (го има купено овој производ од сајтот):

  5 out of 5

  Сара несомнено полека, но сигурно ми стана една од најмилите писателки.😇
  Преубава приказна која го испреплетува минатото и сегашноста,две навидум различни,но сепак слични жени.Описите се толку убави што имав чувство дека навистина во моментот се наоѓам во Париз.🥰
  Со нетрпение чекам да преведете уште книги од неа,одлична е!🥳