• img-book
  b1

  Себастијан Фицек


ISBN: 978-608-260-007-9

Душокршачот

од: Себастијан Фицек
5 од 5 од 5 оцени на читатели
5 оцени од читатели

Тој не ги убива, не ги силува, не ги измачува… Неговото злосторство е многу, многу полошо.

Три жени – млади, прекрасни, полни со живот – исчезнуваат без трага. На психопатот, кој медиумите го нарекуваат „Душокршачот“, му е потребна само една недела да ги уништи. До седмиот ден, жените се ментално мртви, како тела без душа. Никој не знае што им прави, но тие се како живи мртовци.

Кратко пред Божиќ, Душокршачот повторно напаѓа, но овој пат во една ексклузивна психијатриска клиника. Докторите и пациентите се испаничуваат кога сфаќаат дека во клиниката е примен тежок, насилен психопат, особено затоа што никој не знае кој е тој. Од друга страна, страшна снежна бура тотално ја отсекува изолираната клиника, па сите остануваат заробени внатре – со нефункционални телефони – заедно со Душокршачот. Заробени во клиниката, вработените и пациентите се здружуваат за да се заштитат, но во една ноќ полна со незамислив терор, Душокршачот им покажува дека никој не е безбеден и дека ништо не е така како што изгледа.

Уште едно ремек дело на Фицек, чиј крај никој нема да може да го предвиди.

button-new

420 ден

Количина:
Клучен збор:
Запознајте се со авторот
avatar-author
- Sebastian Fitzek - 1971
Себастијан Фицек е германски писател и новинар. Неговата прва книга Терапија беше бестселер во Германија во 2006 година, соборувајќи ја Кодот на Да Винчи од првата позиција. Со продадени над 12 милиони книги во светот, од кои само 5 милиони во Германија, Фицек е еден од најуспешните германски  писатели.
Книги од Себастијан Фицек
Paketot
Купи
f1
Купи
kolekcioner
Купи
19
Купи
За книгата

 1. :

  5 out of 5

  Неверојатен автор – неверојатна книга! Да те држи во неизвесност низ цела книга, Маестрално!

 2. :

  5 out of 5

  Најдобрата од досега преведените на Фицек! Маестрално напишана, со тотално неочекуван – мајсторски осмислен пресврт на настаните. Се чувствував како да гледам психолошки хорор-трилер, кој цело време ме држеше на работ. Дефинитивно ја препорачувам за љубителите на мистериозните психо-трилери 🙂

 3. :

  5 out of 5

  После “Колекционер на очи” си реков ајде да прочитам уште нешто од Фицек.. Маестрално напишан трилер, многу добар стил на пишување, со напнат заплет и со тотален предврт на крај.. Задолжително препорачувам

 4. :

  5 out of 5

  Книгава ја прочитав во еден здив,предобар трилер!🤯🙌 Прв пат читам книга на Себастијан Фицек и сега ми е јасно зошто сите се воодушевуваат од неговото пишување.Не можев да ја оставам додека не ја прочитав до крај.😀
  Топ книга!💥

 5. :

  5 out of 5

  Врв од трилер!🤯❤